Anasayfa / Haber & Güncel / Adalet Bakanlığı’ndan Hukuki Yardım Hizmeti

Adalet Bakanlığı’ndan Hukuki Yardım Hizmeti

Adalet Bakanlığı’ndan vatandaşlar için hukuki yardım ve bilgilendirme hizmeti! Bakanlık, açmış olduğu yeni internet sitesi ile, vatandaşlara mahkemeler ve yargısal işlemlerle ilgili yol gösterici bilgiler sunuyor. 13 konu başlığından hareket ederek yola çıkılan uygulamada birçok konu hakkında önemli bilgiler veriliyor.

Mahkemelerde dava açmak, tebligat ve icra işlemleri ile ilgili önemli konulara yer verilen sitede, duruşma salonunda nerede durulacağı gibi konular da resimlerle anlatılıyor.

25 Ekim’de yayına geçen site, Bakanlık verilerine göre 6 gün içerisinde 9.000’in üzerinde kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Bilgilendirme ve hukuki yardım portalına http://www.adalet.gov.tr/hukukiyardim/ adresinden erişilebilir.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN

Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

Avukatlık Kanunu Değişiyor 1: Mesleğe Kabul, Sınav, Staj

Yeni Avukatlık Kanunu, uzun zamandır tartışılmakta ve kanunun yazım süreci devam etmekteydi. Türkiye Barolar Birliği’nin de …

 • ŞİRİN AYDIN

  AV.AYDOĞAN BEY, Öncelikle selamlarımı sunarım.Tüketici mahkemesinde açtığım davamı bilirkişi raporu tespiti sonucu kazandım.Bilirkişi raporu aracın tamamen üretim hatalı olduğunu, ve davalıların beni oyalayıp kanuna aykırı davrandığını anlatıyor. Hakim yeni model misli ile değişimine karar verdi. Üretim hatalı araç 03/04/2013 tarihinde firmaya iade edildi, o tarihten beride orda. Davalı taraf tehiri icra talepli temyiz yaptı.İcra dosyasına tehri icra teminatının yatırılabilmesi için bilirkişi raporu alındı. Bu seferde kıymet takdirine itiraz etti,İcra hukuk mahkemesi ilk duruşmada, karşı tarafın isteği olan,,ticaret odasından kıymet bildirimi istedi. 11 mart 2017 Tarihinde.8 haziran tarihinde duruşmaya gittim ve dosyayı kontrol ettim. Ticaret odası bilirkişi ücretini yatırın diye yazı yazmış 28 martta, ancak ücreti yatırmamışlar ve bu yazıyı uyap sistemine kayıt yapmamışlar. Aynı gün hakim mazeretli ve nöbetçi hakim var, ve konuşmak isteyen ben susturuldum, hakaret eder bir tavırla, ticaret odasına bu ücreti yatırması yönünde karar verildi ve 11 kasıma 5 ay sonraya dava atıldı. İcra hukuk kalemine gittiğimde dava daha açılmadan önce gittiğimde, açılan dosyayı incelemek amaçlı, mahkeme kalemi hakimi ziyaret etmemi önerdi, ben anlam verememiştim, neden ziyaret edeyimki, dava yasal belgelerle işler hak hukuk oluşur diye düşünmüştüm, Şimdi anlıyorum neden ziyaret etmem istenmiş, belliki talepleri varmış. Sonuç duruşmada beni konuşturmayan hakimliğe e-imza yoluyla şikayetlerimi bildirdim. Ancak uyapta aynı gün işleme konulması geren e-imzalı dilekçe bekletiliyor. İşin özü kazanılmış hakkım olan icra takibim engelleniyor ve karşı tarafın hakimlikten onaylı olarak aldığı Tehiri icra şartları oluşturulmuyor. Teminat dosyaya yatırılması engelleniyor. Yargıtayın temyizi bozmayacağı bilirkişi raporuyla sabit. Teminat dosyaya alınmazsa, temyizden gelen dosyadaki hakkımı almamda riske giriyor. İcra Hukuk davası resmen askıda tutuluyor. Yıllarca uğraştım ve hakkım olanı kazandım, ancak icra hakimi hakkıma ulaşmamı engelliyor. Kısacası aracımı veya bedelini almam, İcra hakimi yönünden engelleniyor.Ben hayatım boyunca hep alınterimle kazandığım için, hiçbiryerde hiç bir şartta kimseye hakkı olmayan birşey ödemem ve hediye adı altında birşey vermem. Benim olanı almak için bedel mi ödemem gerekiyor..03/04/2013 yılından bu yana psikolojik savaş vermekten sağlığımı yitirdim, ve hala hakkım olanı almam engelleniyor. Yardımınıza ihtiyacım var. Lütfen bana yardım edin. Alacağım hakkımla tekrar araba almıycam şartlarım eskisinden çok kötü, Kızımın eğitimi ve emeklilik primleri ödeyeceğim, inannın hakkım olanı aldığımda lükse gidecek bir halim yok, bu sebeple kendimi dahada fazla çaresiz hissettim ve yardımınızı istiyorum. İnsanlık adına yardım edin, çok bunaldım bana bir yol gösterin.

 • Tgb Bdr

  Merhaba Aydoğan bey
  Bana bir konuda yardımcı olursanız sevinirim..

 • Cenk Davulcu

  Bir e gazete üzerindeki bir habere