Anasayfa / Haber & Güncel / Taahhüdü İhlal Cezasının Kaldırılması İçin Yasa Teklifi Verildi

Taahhüdü İhlal Cezasının Kaldırılması İçin Yasa Teklifi Verildi

İcra takiplerinde borçlulardan İİK m.340 uyarınca alınan icra taahhütlerinin kaldırılması için yasa teklifi verildi. Balıkesir Milletvekili Namık HAVUTÇA imzasını taşıyan ve 340. maddenin kaldırılmasına ilişkin düzenleme içeren yasa teklifi, 27.05.2013 günü TBMM Başkanlığı’na verildi. Yasa gerekçesi olarak şu ifadelere yer verildi:
GEREKÇE

İcralık olduktan sonra icra sırasında alacaklı tarafa borcu ödeyeceğine ilişkin taahhütte bulunan ancak herhangi bir nedenle ödemeyi yapamayanlar “taahhüdü ihlal” suçundan hapis cezasıyla karşı karşıya kalmaktadırlar. İcra nedeniyle taahhüt verenler tazyik hepsi sonucu yaşanan olumsuzluklar nedeniyle mağduriyet yaşadıkları gibi bu nedenle hapis cezası alanların sayısı giderek artmaktadır. İcra dairelerinde icra esnasında taahhüt imzalamış esnaf, memur, işçi, çiftçi ve hatta ev hanımlarının da mağdur olduğu bir kesim bu sorunun çözümünü talep etmektedir.

Taahhüdü ihlalden hapis cezası almış bir çok vatandaş hapis yatarken, büyük bir bölümü de yakalanmamak  için işin, tarlasını, köyünü, evini terk etmiş durumdadır. Bu mağduriyeti yaşayanlar adeta kanunla borçlarından kaçmaya zorlanmaktadırlar. Çünkü bu mağduriyetle karşılaşanlar ya hapis cezasını çekerek ya da hapse girme endişesiyle kaçak durumuna düşerek işinden ve çalışma hayatından uzaklaşmakta, borçlarını ödemek için elde edecekleri gelirden de yoksun kalmaktadır. Bu tam bir çözümsüzlüktür. Oysa kanunlar halkın sorunlarına çözüm üretebilmelidir.

Bu kanun teklifi ile İcra ve İflas Kanunu’nun 340’ıncı maddesi yürürlükten kaldırılarak haklarında yakalama kararı çıkarılan veya cezaevlerinde bulunan kişilerin çalışma hayatlarındaki faaliyetlerine geri dönebilmeleri; borcunu ödeme taahhüdünde bulunan ancak makul bir sebep olmaksızın kararlaştırılan borcu ödeme şartına uymayanlara hapis cezası verilmesinin kaldırılmasını öngörmektedir.

Değişiklik teklifi metni için tıklayınız.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.
X