Anasayfa / Haber & Güncel / Taahhüdü İhlal Cezasının Kaldırılması İçin Yasa Teklifi Verildi

Taahhüdü İhlal Cezasının Kaldırılması İçin Yasa Teklifi Verildi

İcra takiplerinde borçlulardan İİK m.340 uyarınca alınan icra taahhütlerinin kaldırılması için yasa teklifi verildi. Balıkesir Milletvekili Namık HAVUTÇA imzasını taşıyan ve 340. maddenin kaldırılmasına ilişkin düzenleme içeren yasa teklifi, 27.05.2013 günü TBMM Başkanlığı’na verildi. Yasa gerekçesi olarak şu ifadelere yer verildi:
GEREKÇE

İcralık olduktan sonra icra sırasında alacaklı tarafa borcu ödeyeceğine ilişkin taahhütte bulunan ancak herhangi bir nedenle ödemeyi yapamayanlar “taahhüdü ihlal” suçundan hapis cezasıyla karşı karşıya kalmaktadırlar. İcra nedeniyle taahhüt verenler tazyik hepsi sonucu yaşanan olumsuzluklar nedeniyle mağduriyet yaşadıkları gibi bu nedenle hapis cezası alanların sayısı giderek artmaktadır. İcra dairelerinde icra esnasında taahhüt imzalamış esnaf, memur, işçi, çiftçi ve hatta ev hanımlarının da mağdur olduğu bir kesim bu sorunun çözümünü talep etmektedir.

Taahhüdü ihlalden hapis cezası almış bir çok vatandaş hapis yatarken, büyük bir bölümü de yakalanmamak  için işin, tarlasını, köyünü, evini terk etmiş durumdadır. Bu mağduriyeti yaşayanlar adeta kanunla borçlarından kaçmaya zorlanmaktadırlar. Çünkü bu mağduriyetle karşılaşanlar ya hapis cezasını çekerek ya da hapse girme endişesiyle kaçak durumuna düşerek işinden ve çalışma hayatından uzaklaşmakta, borçlarını ödemek için elde edecekleri gelirden de yoksun kalmaktadır. Bu tam bir çözümsüzlüktür. Oysa kanunlar halkın sorunlarına çözüm üretebilmelidir.

Bu kanun teklifi ile İcra ve İflas Kanunu’nun 340’ıncı maddesi yürürlükten kaldırılarak haklarında yakalama kararı çıkarılan veya cezaevlerinde bulunan kişilerin çalışma hayatlarındaki faaliyetlerine geri dönebilmeleri; borcunu ödeme taahhüdünde bulunan ancak makul bir sebep olmaksızın kararlaştırılan borcu ödeme şartına uymayanlara hapis cezası verilmesinin kaldırılmasını öngörmektedir.

Değişiklik teklifi metni için tıklayınız.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN

Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

 • özgür yürek

  Avukat gökay gül ve avukat aydoğan tan beyler tabiki alacaklı mağdur olmasın ama borçluyu içeri tıkmakda çözüm değil bence borçlu gerçekten acizlik içindemi işini gücünü kaybetmiş mi iflas etmişmi yoksa hile hurda ile dolanlı iflas ile borçtan kaçınıyormu hiç olmazsa bu hususu araştırmalılar ve öyle karar vermeliler ama malasef hiç öyle değil resmen avukatların istediği şekilde karar veriyor hakimler adil olan hakimleri ve avukatları tenzih ediyorum tabiki ama ne alacaklıyı ne borçluyu mağdur etmeyen modern bir sistem şart artık ve buna sizlerde destek vermelisiniz bence ve ben inanıyorum bu zulüm yasası kalkacak inşallah ve aileler dağılmasın yuvalar yıkılmasın ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olacak yeni bir icra iflas kanunu gelsin

 • özgür yürek

  Aydoğan bey 50.000 tl olan borç doğru aylık 250 tl ile olmaz çerez parasına döner haklısınız ama borçluyu içeri tıkmak çözümmü mahkemeler borçlu gerçekten acizlik içindemi yoksa hile ile borcu ödemekten kaçınıyormu yani madde 340 daki makul sebebi araştırmadan karar veriyor bu adil değil içeri düşen adam nasıl ödesin borcunu ödeyeceği varsada artık ödemez bir an önce hem alacaklıyı hem borçluyu mağdur etmeyen bir icra iflas sistemi kurulmalı bu konuda adalet bakanlığınca oluşturulan bilim komisyonun çalışmaları devam ediyor buna siz avukatlar hakimler savcılar tüm hukukçular destek vermeli ve bir an önce modern bir icra iflas yasası çıkarılmalıdır

  • aydogantan

   Hem alacaklıyı hem borçluyu mağdur etmeyen bir icra iflas sistemi kurulması konusunda size kesinlikle katılıyorum. Çünkü son yıllarda borçlu / alacaklı dengesi ciddi oranda bozulmuş durumda. Mevcut sistem ne alacaklıyı ne de borçluyu tatmin ediyor.

 • AHMET

  ARKADAŞLAR 09.02.2015 TARİHLİ BAKAN OLURUYLA 28.02.2015 GÜNÜ ADALET BAKANLIĞI BİLİM KOMİSYONU ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI MODERN BİR İCRA İFLAS KANUNU HAZIRLANIYOR TAAHHÜDÜ İHLAL HAPİS CEZASI KALKACAK AYRICA BİREYSEL İFLAS SİSTEMİ GETİRİLECEK ŞU AN AVRUPA VE AMERİKADA BİREYSEL İFLAS SİSTEMİ VAR TÜRKİYEDE SADECE ŞİRKETLERE İFLAS HAKKI VAR AYRICA TÜRKİYE HARİÇ HİÇ BİR ÜLKEDE TAHHÜDÜ İHLAL BENZERİ HAPİS CEZASI YOK AMA HİLE İLE BORCUNU ÖDEMEKTEN KAÇINANLARA AVRUPA VE AMERİKADA AĞIR YAPTIRIMLAR VE HAPİS CEZALARI VAR BU BİREYSEL İFLAS SİSTEMİ İLE BORÇLU ÖMÜR BOYU BORÇLU KALMAKTAN KURTULACAK ALACAKLIDA DEVLET GARANTİSİ ALTINDA ALACAĞININ TAMAMINI VEYA BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ VEYA BİR KISMINI TAHSİL EDECEK

  • nurettin güner

   arkadaslar ben nurettin güner benim eşim haberim olmadan avukata tahhüdname imzalamış borc ödenmeyince hapis cezası cıkmış bende ögrendim ama burada yapmam gereken nedir

 • Uğur

  Dağda pkk ya namuzsuz insanlara adelet yok ceza yok ama insan borcu olduğu zaman adelet çıkar kanunlar çıkar cezalar çıkar bu da garibana çıkar hey devlet senin adeletin bumuu budur demekki hani derler ya Besle kargayi oysun gözünü ver akp ye oy ver öyle bir adelet çıkarsın ki borcundan dolayı tiksin seni içeri sonrada adelet 24.02.2015 sabah mahkemem var 09.30 da suçu nedir namussuzluk mu yok hizsizlikmii yokk adammi öldürmüş yok pkk mii yok peki suçu ne gariban evindeki eşyası gitmesi diye taahüt vermiş suçu da buu vay anasina be ocagin bata devlet ocagin bata av. Muhanmet sunar. . ALLAH Hin katında divanın da iki elim yakaniz da olsun yüzünüz gülmesin bana cektirdiklerinizin beterini cekesiniz kandirdiniz ulan allah siz lar beni ben 3 ay hapis aldimm ama siz de benim ahimi aldınız size tek bir sözüm var allahiniz dan bulasınız Rabbim nasıl bilir sizi o hale getirsin tuhhh sizin suratiniza … ocagin iz bata aaaa ocagin iz bataaaaa

 • Uğur

  Turkcell beni icraya verdi taahhüt yaptı ödeyemez hale geldim şimdi mahkemeye vermiş aldigimiz ücret belli herseye zam yaparsan sonrada gel geçin dersen şimdi de 3 ay hapis diyorsun ben hapis yatarsam işim den olacamm peki ben den 5. 300 TL yi nasıl alacaksın avukat …muhanmet sunar hadi bakalimm ALLAH belanizi versin dagami çıkalım pkk mi olalimm

 • nurcan

  Haciz esnasinda verilen taahüt bozulurmu??

 • ahmet

  allah bin türlu belasını versin o taahutu cıkaranın adamı zorla mejburen baglıyo oda yetmezmıs gıbı senenin dolmasını beklıyon .bıde cıkmak ıstesen de daha fazla sını odüyorsun .öde öde bıtmıyor yok bu vergı yok bu vergı yok su zehır zıkkım olsun .ins su yasa cıkarda herkez bı huzura erer lanet olsun .nisan 2015 de yururluge gırecekmıs aslı varsa eger…

 • AkKurt Bengü

  cag dışı uygulama tam bir rezalet

 • aras

  adamın bborcu varsa ilaki ceza evine atmanız mı lazım av.gökay gül alacağını adamın maaşına icra koy alırsın adam ceza evine girerse sana nah öder parayı avukatlığı iyi okuda öyle gel.

  • Öncelikle bir hatayı düzeltmek gerekiyor: Hiç kimse borcu var diye cezaevine gönderilmiyor. Ancak borcunu belli bir tarihte ödemeyi vaad ve taahhüt eden kimselere disiplin hapsi çıkabiliyor.

   Bir de olaya tersinden bakmak gerek. 50.000 TL alacağınızı, maaş kesintisi olarak 250 TL’lik taksitler halinde almayı tercih eder miydiniz?

   • hayalet

    iyide aydoğan bey.. bu duruma düşüleceğini ,hiç değilse icra memuru nun anlatması gerekmezmi…en azından tahüdd imzasını attıktan soonra dile getirlise kötümü olur..elime bir kağıt bile vermediler.. her şey yasalmı ondan bile haberim yok..

    • İcra memurunun bu konuda uyarma zorunluluğu var. İmzayı atmadan önce tüühhüt vermenin sonuçlarını ve hapis cezası kararı çıkabileceğini mutlaka söylemesi gerekiyor elbette. Size bu uyarı yapılmamışsa, usule aykırı davranılmış kesinlikle.

     • hayalet

      cvb ını za çok tşk ederim..beklemiyordum doğrusu..dediğim gibi icra memuruda avukatın yardımcısıda bana 340 la ilgili hiç bir şey söylemedi.. ilginçtir..imzaladığım evrağın nüshasıda yok..acaba bıraktılarmı diye saat..lerce aradım oda yok.yani nizama uygun vadeler taksitler vade farklşarı yazılmışmı bilmiyorum..raporlu astım hastasıyım.bu rapor lehime olurmu..anayasanın 38inci maddesi için..incelemiştim..deprem sel hastalık gibi bahneler gerekiyormuş.torba yasasında bu konu için hazırlanan bir yasa varmı.. gecen gün okudum bir aqvukat bile iik 340 tan her taksit için toplam 12 ay ceza almış..avukat bile bu hale düşüyorsa ,bizim hiçç şansımız yok.. her şey için tşkler.. cvb yazmasanızda olur :).içimi döktüm..kolay gelsin..

     • hayalet

      son bir şey daha..ben icra memurunun ve avukat yar..sını bana kanunla ilgili bir şey demediğini biliyorum.(iik340 3 ay hapis falan) adam dedim derse neyi ispatlarım 🙂

   • gul

    Dsiplin hapsi nasiL oluyor. Cezaevinemi atiyorlar

    • Disiplin hapsi, Ceza Kanunu’ndaki hükümlerin dışında kalan bir tür hapis. Evet, disiplin hapsinde de cezaevine giriliyor.

   • gul

    Aydogan bey bilmedigiM icin sordum kusura bakmayin

   • omer

    Avukat bey sen neden bahsediyorsun. ..19 bin TL borcum var yıl 2012..2013 un 1.ayında maaşım a 700 tl icra koydu..yıl Nisan 2015 odedigim para 20 bin 500…avukat hakkımda hapis kararı çıkardı ve bana hala daha 20 küsür bin TL de daha borcun var ya değilse gir içeri diyor…hakkı adalet mi..memuruM. .çok beddua ediyirum..herkes siz gibi iyi niyetli değil. .siz belkide 100 1 lik kısmına giriyorsunuz. ..

   • tuncay

    ne diyo adalet sana adalet sana adam borcunu ödemekde zorlanıyosa ümmüğünü sıkmı diyo1000 tele maaş alıyosa 800 ünü almı diyo işinize öyle geliyor senin bakış açın ortaçağda kaldı bilader

 • faruk

  merak ediyorum avukatlar 3000 bin tl lik borcu 13 bin yaparsa parayı tabıkı tahsil edemez.benim babam cezaevinde taahhudden dolayı şimdi yatıp çıktıktan sonra hangi baba yiğit gelipte para isteyebilir.biz 5000 bin verdik avukat 20000 bin istedi yoksa gidip yatsın dedi.sizce cezaevinde yatması avukatlara ne kazandırıyor.ikincisi denetimli serbestlikten hırsızların kapkaççıların,pkk lıların yararlanması sizi rahatsız etmiyorda mazlum insanların çıkması rahatsız ediyorsa siz avukat falan değilsiniz.

 • Av.gökay gül

  Gerekçede kanunlar halkın mağduriyetini çözmeye yöneliktir denmiştir..peki şu sorulmalıdır? Esnaf halk değil mi zaten İİK yapılan değişikliklerle icra yoluyla para tahsil yolu kalmamıştır. Bunun üstüne bakanlık tarafından yayınlanan yönetmelikler yedieminlik ücretleri ve araç yakalama ücretlerinde yapılan değişikliklerle alacaklıların alacaklarını tahsil yolu tamamen kapanmıştır.az da olsa taahhüt ihlalin zorlayıcılığı vardır eğer oda kaldırılırsa icralar kapatılabilir.kaldı ki hangi tür dava takip edilirse edilsin dava sonucuna göre mutlak olarak icra şarttır.eğer icranın zorunlu unsurları ortadan kaldırılması ile ticari hayat tamamen durma noktası ile karşı karşıya kalacaktır. Tamamen her türlü alışveriş bankalar aracılığı ile yapılması planlanıyor devlet vatandası bankaların kucağına bırakıyor.kaldı ki bankada tahsil edemeyecek alacağını bu seferde bankaların alacaklarının garanti altında olduğu ilkesi ortaya çıkıyor ve ödemeden aciz vesikası alınarak bu alacak devlete olan vergi borcundan mahsup edilmesi noktası ile vatandaşın sırtına gene bir yük olarak dönüyor.umarım ince hesaplar yapılır ve bazı yanlışlardan dönülür…

  • demenci

   işine gelmiyor değilmi gelişen türkiye bu 1932 den kalma yasanın kalkması sizleri yerden ısıtmalı son model arabaları binemiycek duruma düşmeniz gerçekten üzücü yarasa kan emiciler

  • hayalet

   devlet kredi kartlarına taksit sayısını sınırlandırdı..şimdi bankalrıda gerekszi aldıkları paralar yüzünden sıkıştırıyor..yeni tüketici koruma yasası halkın yanında..artık bizi kimse kazıklayamayacak… ve kusurlu mal satamayacaklar..bu tahüdü ihlalde çok saçma bir kanun..anayasanın 38 . maddesine görede,haksız bir kanun..artık 140 kaldırılmalı