Anasayfa / Hakimlik & Savcılık / 2013 Hakimlik Savcılık Sınav Takvimi Açıklandı

2013 Hakimlik Savcılık Sınav Takvimi Açıklandı

Adalet Bakanlığı, 2013 yılında yapılacak hakimlik ve savcılık sınavlarına ilişkin takvimi açıkladı. Bakanlığın internet sitesinde 05.02.2013 günü yapılan duyuruya göre, 2013 yılında üç sınav yapılarak 1.400 hakim ve savcı adayı mesleğe kabul edilecek. Sınavlar adli yargı, idari yargı ve avukatlar için adli yargı alanlarında yapılacak. Adli yargı için 600 aday avukatlar arasından belirlenecek. İlk sınav, 23 Ağustos’ta yapılacak.

Ayrıntılı bilgi için: Adalet Bakanlığı

2013 Hakimlik Savcılık Sınav Takvimi

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN

Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

Avukatlıktan İdari Hakimliğe Geçiş Sınavı Ertelendi

Daha önceden Adalet Bakanlığı tarafından 2 Eylül 2012 tarihinde yapılacağı ilan edilen, Avukatlık Mesleğinden İdari …

 • Av.Tekin KOÇAK

  En az 5 yıllık Avukatlık mesleğini icra etmiş olma şartı var

 • Rıdvan

  Ben hukuk fakültesi son sınıf öğrencisiyim.Hakim veya savcı olmak istiyorum bunun için de malum belirlenmiş bir sınav var.Sınava hazırlanmaya başladım ancak 2 sorum var;
  1-Hakim savcılık sınavı için kpss,yds puanının bir etkisi olurmu örneğin mülakatlarda yabancı dilimin gelişmiş olması bana avantaj sağlarmı?(2 yabancı dili iyi seviyede biliyorum)
  2-Mezunlar için belirlenmiş sınav 22 Aralık’ta yazıyor ancak ben Ekim’de yapılacak olan avukatlara özgü sınava da girebilirmiyim?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • nedim

   Yabancı dilin mülakata etkisi %1 ancadır.doktorada lazım olur.yuksek ve doktora yaparsan hakimlikte faydası olur.avukat sınavı şartları varsa girersin hatta daha avantajlı.kazanma ve kıdem acısından. En az yıl vergi ve\veya sgk(avukat) kaydın olacak.