Anasayfa / Kaynak / Tüketici Kredilerinde Dosya Masrafı İadesi

Tüketici Kredilerinde Dosya Masrafı İadesi

Ömer DOĞANER, Konuk Yazar.

Son zamanlarda gerek televizyon, radyo, gazete gibi kitlesel medyada gerekse sosyal medyada sürekli karşımıza çıkan ve kısaca “dosya masrafı iadesi” olarak adlandırılan konu üzerine bir makale yazma gereği duydum. Bunu yaparken herkesin anlayabileceği açık ve sade bir dil kullanmaya özen gösterdim. Zira bu konu ile ilgili birçok yazı bulunmasına rağmen neredeyse hepsi içerdikleri hukuki terimler nedeni ile okuyucular için anlaşılmaz ve kafa karıştırıcı olmaktan öteye geçememekte ve asıl amaç olan “bilgilendirme” hususu işlevini yerine getirememektedir.

Dosya Masrafı Nedir ?

Dosya masrafı iadesinden anlaşılması gereken ilk olarak bankaların müşterilerinden aldıkları haksız bedellerin geri ödenmesidir. Bunu biraz daha açacak olursak; Bankadan kredi alırken imzaladığımız sözleşmelerde bize dayatılan ve ödemek zorunda bırakıldığımız, ne için ödediğimizi dahi bilmediğimiz bedellerin bize tekrar iade edilmesidir.Bu noktada önemle üzerinde durulması gereken husus hangi tür masrafların geri iade edilmek üzere talep edilebileceğidir çünkü her masrafın iadesi mümkün değildir.

İADESİ MÜMKÜN OLAN MASRAFLAR                  İADESİ MÜMKÜN OLMAYAN MASRAFLAR
1-) Dosya masrafı                                                       1-) İpotek Tesis Ücreti
2-) Kredi tahsis ücreti                                                  2-) Ekspertiz Ücreti
3-) İstihbarat Ücreti                                                      3-) Hayat Sigortası Ücreti
4-) İpotek Fek Ücreti                                                    4-) Erken Kapatma Ücreti
5-) Yapılandırma Ücreti
6-) Kredi Kullandırım Ücreti

İadesi mümkün olmayan masraf türlerinin yukarıda sayılanlarla sınırlı değildir. Bu tür masraflarının istenmesi durumunda dava aleyhinize sonuçlanır ve vekalet ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle bir avukat yardımı ile işlerinizi yürütmeniz lehinize olacaktır. Önemle belirtmek isterim ki “TİCARİ KREDİLER” de alınan masraflarla ilgili olarak gerek mahkeme gerek hakem heyetine başvuru mümkün değildir.

İadesi mümkün olan masraflar yukarıda sayılanlarla sınırlı değildir. Zira bankalar çeşitli isimler altında haksız olarak müşterilerinden bedeller tahsil etmektedirler. Bu nedenle dosya masrafının sadece “masraf” adı altında gösterilmesi veya başka bir isim altında gösterilmesi mümkündür.Ancak uygulamada karşımıza en çok çıkan masraf türleri yukarıda belirtildiği gibidir.

Dosya Masrafı İadesi için Ne Yapılmalı?

Ülkemizde birçok kişi kendi hakkını savunmamakta ve yapılan haksızlıklara bilinçli ya da bilinçsiz olarak göz yummakta. Bunun nedeni ise çeşitli olgulara dayanabilmektedir. Ancak konumuza dönecek olursak; sanıldığının aksine dosya masrafı iadesi aslında çok kolay ve pürüzsüz bir süreçtir. Kendiniz bu süreci başlatıp takip edebileceğiniz gibi bir avukat yardımı ile de yapabilirsiniz. Gerek başvurduğunuz avukatın gerekse sizin izleyeceğiniz yol aynıdır;

1-) İlk olarak bankadan masrafınızı ve bu masrafın türünü gösterir bir belge almanız gerekmektedir. Bu belge çoğu zaman bir dekont şeklinde olabileceği gibi ayrıntılı bir ödeme planı da olabilir. Bazı bankalar bu tür bir belgeyi size vermekte güçlük çıkarabilirler. Ancak unutmayın ki böyle bir belgeyi kanunlar gereği size vermek zorundadırlar. Ayrıca ifade etmekte fayda gördüğüm bir husus ise bu belgeyi vermek için sizden ücret talep eden bankaların mevcudiyetidir. Bu durumda belgeyi alabilmek için ödediğiniz ücretin ( genelde 5.00 TL den başlayıp 50.00 TL ye kadar ) dekontunu almayı ihmal etmeyin zira haksız olarak alınan bu ücretinde iadesi de mümkündür.

2-) Bankadan almış olduğunuz dekont veya ödeme planı ile doğrudan ikametgahınızın bulunduğu yer “TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ” ne veya “TÜKETİCİ MAHKEMESİ” ne gidip başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru için masrafı gösterir belge dışında bir de dilekçe gerekmektedir. Hakem heyetleri genellikle kendilerinin hazırlamış oldukları bir dilekçeyi size verirler ve doldurmanızı isterler. Mahkemeye başvuru için ise bir dava dilekçesi gerekmektedir.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİ – TÜKETİCİ MAHKEMESİ

Şayet masrafınız 1.272.19 TL nin altında ise başvurmanız gereken yer Tüketici Hakem Heyeti Olacaktır. Buraya başvuru herhangi bir ücrete tabi değildir.

Masrafınız 1.272.19 TL nin üstünde ise başvurmanız gereken merci Tüketici Mahkemesi Olacaktır. Dava açılması başvuru harcına tabi değildir ancak gider avansı mahkemeye depo edilir ve dava kazanıldığı takdirde karşı taraftan alınabilir.
(2014 Yılı Parasal Sınır 1.272.19 TL’dir)

Belirtilen parasal sınırın altında olan başvurular hakkında hakem heyetinin vereceği karar mahkeme kararı niteliğindedir. Bu tür bir kararın ileriki safhalarda ilamlı icraya konu edilmesi mümkündür.

3-) Başvurunuzu yaptıktan sonra hakem heyeti veya tüketici mahkemesinin karar vermesini beklemeniz gerekecek. Hakem heyetlerine yapılan başvurular en geç 3 ay içerisinde sonuçlanır. Günümüzde heyetler iş yoğunluğu nedeniyle 3 aylık süreyi sonuna kadar kullanmaktadırlar. Tüketici mahkemeleri içinde aynı sürenin söz konusu olması muhtemeldir.

4-) Kararın tarafımıza tebliğinden sonra yapmamız gereken ise ilk olarak elimizdeki karar ile bankaya gidip hakkımız olan masrafı talep etmek olacaktır. Yüksek bir ihtimal ile banka bu parayı vermeye yanaşmayacak ve olumsuz cevap verecektir. Bunun üzerine üstümüze düşen görev mahkeme kararını icraya koymaktır. İcra takip yollarından ilamlı icra yoluna başvurmamız gerekir. İcra takibi sonucu bankaya bir ödeme emri tebliğ edilecek ve bu ödeme emrinin içerisinde  tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde masrafı ödemesi aksi taktirde haciz yoluna gidileceği yer alacaktır. Banka ise haciz gelmesini istemeyeceği için 7 gün içinde masrafınızı size ödeyecektir.

Son olarak; birçok avukat dosya masrafı iadesi ile ilgili işlemler için sizden herhangi bir ücret talep etmeyecektir. Zira alacaklarını karşı taraftan ( bankadan ) tahsil etmektedirler.Bu durumda bir avukata başvurmanız yararınıza olacaktır.

Yazar: Konuk Yazar

 • Tommi Paul

  Eğer her türlü mali yardıma ihtiyacınız var mı? Bireysel krediler? Xmas Kredisi? İşletme Kredileri? Mortgage kredileri? Biz% 2 faiz oranıyla kredi vermek! Evet, eğer bu kredi başvuru formu ile bize geri almak ve posta kutusuna göndermek: [email protected]

  Adı:
  Kredi miktarı gerekli:
  Süre:
  ülke:
  Belirtmek, bildirmek:
  telefon numarası:
  Yaş:

  e-posta adresinden bize bugün: [email protected]

 • abdullah yeşiltaş

  2015 yılında çekilen kredi için dosya masrafı iadesi alınır mı?

 • Dosya Masrafı

  Arkadaşlar bende aynı avukatla çalıştım güvenebilirsiniz yani. ben 8
  farklı bankadan kredi çekmiştim. 5 6 ay arasında tüm masraflarımın bana
  ödemesi yapıldı. ayrıca vekalet ücretide ödemedim. Sizin için adını
  numarasını vermek isterim. Av. Hasan ÖNEN 0553 204 02 54 –
  [email protected]

 • ayhan

  benim 2150 tl lik dosya masrafı iadesi için tüketici il hakem heyetine başvurdum ve kazandım banka bu parayı ödedi sonrasında hakem heyeti kurulu kararına iptali için itiraz davası etmiş muhtemelen mahkeme benide çağıracak. mahkemeye çıkmadan bende itiraz edebilirmiyim.mahkemeye çıkarsam ne tür ifade vermem gerekiyor…cvb bekliyorum teşekkür ederim

 • dosya

  Arkadaşlar hıc uğrasıp
  başınızı ağrıtmayın Burdan bırçok arkadasa da yardımcı olmus.Dekontlarınızı toplamnız
  yeterli hıc zaman kaybetmeyın sızde alın.Avukatımız HASAN ÖNEN .İnternetten
  ulaşanbılırsınız hepınıze kolay gelsın.

 • Ömer Kanarya

  merhabalar avukat bey. komisyon tahsilatı adı altında yapılan kesintileri de geri alabiliyor muyuz? 10 yıllık sürenin dolmasına çok az kaldığı için acil cevaba ihtiyacım var.

  • Betül Suar

   Merhabalar, dosya masrafları çeşitli adlarla tüketiciden alınmıştır. Bu konuda bankaların bazen oldukça geniş hayal gücüne sahip olduğunu görüyoruz.

 • ipek özbek

  Merhaba kullanmış olduğum konut kredisinin masraflarını geri alabilmek için dosyamı avukata verdim mahkemeyi kazandığımızı yalnız bankadan cevap beklediğini söyledi. Bu yanıt ne kadar zamanda gelir bilgi verebilir misiniz, teşekkürler

 • Ahmet Sunkar

  Merhaba
  Kullanmış olduğum konut kredisi ve ihtiyaç kredilerinden kesilen masraflar için Tüketici Hakem Heyetine başvuruma istinaden lehime sonuçlanmış ve masrafların tarafıma iadesine karar verilmiştir. Ancak bankaya başvurum neticesinde banka tarafıma Asliye Hukuk mahkemesince dava açmıştır. Konuyla ilgili 2 haftalık süre içinde itiraz etmem gerekiyor mu yoksa duruşma günü mahkemede olmam yeterli mi? Bir de banka konut kredisinde ekspertiz için kendi aracımla banka müdürünü eve götürdüm gezdi ve geri bıraktım bunun için 2009 senesinde 650 TL ekspertiz ücreti tahsil edildi. Bunu mahkemeye iletmem gerekir mi? Bilginiz için şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar

 • nihat

  mrb garanti bankasından 2011 ve 2014 yıllarında 2 defa konut kredisi çektim ve benden dosya masrafı ve yapılandırma ücreti aldılar 1950 tl tüketici hakem heyetine başvuruda bulundum sonuç olumlu çıktı ve garanti bankasına gittim benden sonuç yazısını aldılar 1 hafta içinde paranız hesabına yatar dediler. Bu gün E devlet. Ten baktım banka bana karşı dava açmış. Bu süreçten sonra ne yapmam lazım yardım ede bilirmisiniz.tşklr

 • sarper

  -İpotek tesis ücreti
  -Ekspertiz
  -Erken kapatma yada yapılandırma, masraflarının iade edilmediğini de nereden çıkardınız? Benim avukat olarak bu kalemleri aldığım davalar var. Bir tek hayat sigortası iade edilmiyor. Ekspertiz masraflarında da banka eğer fatura kesmiş ise her hangi bir ekspertize onu vermeyebilir onun dışında iade yapılıyor.

  • Yusuf Akdemır

   elimde ilçe hakem heyeti kararı var %2 lık erken kapatma ücreti ile ilgili heyet paranın iadesini uygun gördü ama banka karsı dava açacağını söylüyor bu konuda yardımcı olabılır misiniz

 • burcu

  ayrıca bir sorum daha olcak tv de bu evrakları gönderdikleri söyleniyor bunlar ne kadar doğru

 • burcu

  bankaya yatırdığımız dekontla başvuru yapablrmiyiz yoka illa dosya masrafını gösteren belge olmak zorunda mı

 • celalettin tapar

  merhabalar ben bu zamana kadar toplamda 193.000.00 tl kredi kullandım ama bunlar hep parça parça yani 7 defada çektim bunlara ayrı ayrımı müracat edicez

 • ahmet cebe

  İpotek tesis ücretini geri aldım. İadesi mümkün olmayan masraflar arasında değil.. düzeltme yapınız lütfen..

 • Sellami

  Türk Ekonomi Bankasından 40.000 TL kredi çekmiştim.
  800,50 TL — Komisyon Ücreti
  600,00 TL — Ekspertiz Ücreti
  714,00 TL — Konut İstihbarat Ücreti
  36,00 TL — Masraftan Kesilen Vergi

  ve iadesi kesinlikle mümkün olmayan hayat sigortası kesintileri var.
  Kredi kullanımında dekont verilmedi ve şimdi istediğimde 52,00 TL ücret talep ettiler. İnternet bankacılığı ile dekontları aldım (Üzerinde masraflar tek tek görülüyor. Tarih ve TC Kimlik numaram da açıkça belli). İşime yara mı acaba. Yorumlarınızı alabilir miyim.
  Teşekküler

 • Aykut

  Omer vey merhaba garanti bankasi 1000tl dosya masrafi 650tl ekspertiz ucreti icin thh basvurdum olumlu sonuc geldi akabinde 1000tl yi hesabima yatirdilar fakat 650ekspertiz icin kararin iptalini icranin durdurulmasini ve masraflarin ve av. Ucretinin karsi tarfinin odemesini istemisler.mahkeme muzekkere ederse ekspertiz icin dekontu gosterebilceklerini solemisler.Mahkeme de simdilik kararin reddine ve muzekkere kararini vermis bilirkisi raporu sozlesmeleri dekontu vs. istemis bu durumda ben ne yapam gerekiyor bir kac yer ile gorustum onlar banka dekontu gosterirlerse kaybedersiniz karsiliginda 850₺(avukat ucrti +300₺ bilirkisi raporu vs icin odersiniz dedi bu dogrumu yardimlarinizi rica ediyorum tesekkurler

 • bilgin

  Merhabalar yaklaşık 5 ay önce tüketici kredisi dosya masraflarımı geri almak üzere ilgili belgelerle hakem heyetine başvurdum.hakem heyetinde başvuruları alan arkadaş en geç 3 ay içerisinde sonuçlanacağını söyledi.Ancak hala cevap alamadım.cevap dönülmeme sebebi yoğunluktan kaynaklanmış olabilir mi?Ayrıca hakem heyeti kararı sonucundan nasıl haberdar olacağım.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Işıl KACAR

   Merhaba, tüketici hakem heyetlerinin 3 ay içerisinde sonlandırması teknik olarak gerekiyor. Ancak çok sayıda başvuru olduğu için hiçbir hakem heyeti 3 ay içerisinde sonuçlandırmıyor. Bu konuda bir istatistik yapacak olur isem 5 ay ile 12 ay diyebilirim.

 • Sinan Bozkurt

  Tüketici hekem heyetinden bankaların benden almış olduğu kart aidatları, dosya masrafları için başvurdum ve sonuç olarak 3 ay sonra bana banakaların bu haksız kesilen paraların geri ödenmesine karar verdi bana bu şekilde karar geldi. Ancak karar çıkalı45 gün oldu ama bankalardan hala bana bir ödeme yapmadı. Ne yapmalıyım..

 • Alper

  Hakem heyetine başvuru yaptım geri ödemeden nasıl haberdar oluruz.Saygılarımla

 • ercan

  ben garanti bankasından kullanmış olduğum konut kredisinden 1250 tl tahsis ücreti kesilmiş dekontumu aldım tüketici haem heyetine başvurdum ordaki memur bana o evraklara OKUDUM ANLADIM MÜZAKERE ETTİM diye yazdın mı diye sordu eğer yazmışsam kazanamazmışım acaba böyle birşey doğrumu cevaplarsanız sevinirim ercan

  • Işıl KACAR

   Verilen bilgi yanlış, vakit kaybetmeden başvurun.

 • murat

  Merhaba Ömer bey. Ben kullandığım ticari kredi için Tüketici Hakem Heyetine dosya masraflarımın iadesi için başvuru yaptım. Sivas 1. asliye Hukuk Mahkemesinin esas no:2013/371 karar no:2013/ 606 kararı emsal olarak masraflarımın iadesi mümkün müdür? Birde başvurumu ticaret mahkemesine mi yapmam gerekiyordu?

 • ali

  merhaba,
  internet bankacılığından aldığım dekontlar başvurmak için yeterli olurmu?

  • Ömer Boss Doganer

   Merhaba,
   Bazen sorun çıkabiliyor Tüketici Hakem Heyetinin internet çıktısı belgeleri kabul etmemesi gibi bu durumda elinizdeki çıktıları ilgili bankadan kaşe/mühür vurdurarak onaylatmanız gerekebilir.

 • NURNUR

  KONUT
  Ziraat Sigorta komisyon tahsilatı
  -35,73

  KONUT Ziraat Sigorta prim
  tahsilatı
  -138,31

  DASK Ziraat Sigorta komisyon
  tahsilatı
  -7,00

  DASK Ziraat Sigorta prim
  tahsilatı
  -48,90

  İpotek Tesis ücreti tahsilatı
  -250,00

  TL Kullandırım komisyonu
  -1.300,00

  TL Kullandırım Ekspertiz
  ücreti,
  -398,50

  TL Kullandırım hayat sigortası
  şube komisyonu,
  -4,91

  TL Kullandırım Ziraat Hayat ve
  Emeklilik’e gönd.tutar,
  -19,63

  TL kullandırım tutarı
  BUNLARDAN HANGİLERİNİ ALABİLİRİM.KENDİMİ ÇOK KÖTÜ HİSSEDİYORUM.
  TEŞEKKÜRLER

  32.500,00

  • Ömer Boss Doganer

   Merhaba,
   1.300,00 TL KULLANDIRIM KOMİSYONU
   KOMİSYON TAHSİLATLARI
   EKSPERTİZ ÜCRETİ ( FAHİŞ KABUL EDİLMESİ DURUMUNDA )
   Bu kalemleri geri alabilmeniz mümkündür.

 • mustafa

  ben iş bankasını dosya masrafı almak için tüketici mahkeme heyetine baş vurdum 68 gün oldu daha bir cevap gelmedi bunu nerden öğrene bilirim aceba yardımcı olurmusunuz

  • Ömer Boss Doganer

   Hakem heyetinin iş yüküne göre değişebilir en az 3-4 ay olabileceği gibi bir yıla kadar uzayabilir maalesef.

 • zeki altınsoy

  OYAK’ tan konut kredisi çektim, sözleşme damga vergisi, ipotek harcı ve ipotek damga vergisi kesildi. Bu üç kalemden hangilerinin iadesini isteyebilirim. Teşekkürler.

 • Ömer Boss Doganer

  Merhaba Mükremin Bey,
  Tüketici Hakem Heyetine yapacağınız başvuru tamamen ücretsizdir.
  Tüketici Mahkemesinde Tüketici Kredisinden kaynaklı davalarda gider avansı ödenir bu ise 140.00 – Türk Lirası’dır. Dava lehinize sonuçlanır ve yatırdığınız paradan geri kalan bir kısım olur ise bu da size iade edilir.
  Umarım Yardımcı Olabilmişimdir.

 • Ömer Boss Doganer

  Merhaba Emel Hanım,
  Hakem Heyetine veya Tüketici Mahkemesine bankadan alacağınız masrafı gösterir dekont ile başvurmanız gerekmektedir.

 • Emel Elekarismaz

  Ömer bey, tüketici hakem heyeti yada tüketici mahkemesine başvurmadan önce bankaya başvuru zorunlu mudur?

 • MKERİM

  Ömer bey ;
  Size bir kaç sorum olacak müsadenizle şimdi ilk olarak hakem heyetleri 1272xx tl nın altında ki davalarda başvuru için herhangi bir ücret talep ediyormu.2.sorum ise 1272xx tl üstünde mahkeme dava açmak için ne kadar ücret istiyor ve bu ücreti ilk dava açıldığında mı alıyor bu dava boyunca kendımız istemeden avukat atanır mı atanırsa ücreti bize mi ait olur yada atanıp atanmaması bizim elimizde mi.şimdiden teşekkür ederim

 • Ömer

  Ömer bey ben dosya masrafı ve ekpertiz ücreti için başvurmuştum hakemheyeti olumlu karar çıkardı,banka da mahkemeye itiraz etti. Banka mahkemeye icraya verilmemesi için ihtiyati tedbir talepli başvurmus mahkeme de bu tedbir talebini reddedince icra yoluyla başvurup 500+500 olan dosya masrafı ve ekspertiz ücreti parası hesabıma yattı. Bankanın itirazı ile devam edecek süreçte nasıl bir karar çıkar onu merak ediyorum..

  • Ömer Boss Doganer

   Merhaba Ömer Bey,
   genellikle bu tarz itiraz davaları reddedilmektedir. Kabul edilmesi çok düşük bir ihtimaldir zira Tüketici Mahkemeleri zayıf durumda bulunan tüketiciyi korumaktadır.

 • Ömer D.

  İpotek Tesis Ücreti adı altında alınan masrafların iadesinin mümkün olmadığı yönünde bulunduğum ilin farklı kaymakamlıklarından bilgi edindim. Buna karşılık ipotek fek ücretinin talep edilmesi ise mümkündür. Muhtemelen bankanın haklı çıkacağı kanaatindeyim. Davanızın sonucu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim ismail bey.
  İyi Günler.

 • ismail

  tüketici hakem heyetine dosya masrafını almak için başvuruya gittiğimde ordaki çalışan bana “hocam ipotek tesiside veriyoruz onuda ekle” dedi. bende ekledim. banka karşı dava açmış. şimdi davayı kaybetmiş mi olacağım