Anasayfa / UYAP / Windows Kullanmadan UYAP Portal’a Giriş Rehberi

Windows Kullanmadan UYAP Portal’a Giriş Rehberi

UYAP Avukat Portal’la İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey başlıklı yazımızda Windows dışında bir bilgisayarınız varsa, UYAP Avukat Portal’a giriş yapmayı unutun demiştik. Mehmet Ali Köksal, yazıya yaptığı yorum ile UYAP Avukat Portal’a Windows dışında Mac OS ve Linux sistemlerinden mobil imza ile giriş yapılabildiği bilgisini hatırlatmış ve UYAP İcra Programı’nın Linux ortamında çalışabildiğini, esasen tek sorunun Editör Programı olduğunu hatırlatmıştı. Bu yazıda Windows dışında kalan sistemler (Mac OS, Linux) ile iPhone, iPad ve Android cihazlarıyla UYAP’a girişi anlatmak istedik. UYAP Portal’a Windows dışında giriş için kullanılabilecek bir yol var: Mobil imza! 2010 yılı Ağustos ayından bu yana UYAP’a girişte mobil imza kullanılabiliyor. Bu da portala girişte Windows tekelinin kırılmasını sağlıyor. 

Mobil İmza Nedir?

Mobil imza (m-imza), ıslak imza ile aynı hukuki sonuçları doğuran elektronik imzanın eşdeğeridir. Elektronik imzadan farkı ise, işin teknik boyutunda kendini göstermekte, imzalama işlemi GSM operatörü vasıtasıyla ve teknik olarak SIM kartın kullanılmasıyla yapılabilmektedir. M-imzanın kullanılabilmesi için doğal olarak, GSM operatörünün kapsama alanı içerisinde olmak gerekiyor.

Nasıl Alınır?

Mevcut tüm GSM operatörleri müşterilerine mobil imza uygulaması sunuyor. Turkcell, öncelikle internet bankacılığı kanalı ile ön başvuru yapılmasını istiyor. Ön başvurunun ardından Turkcell bayiinden yapılan asıl başvuru üzerine müşteri hizmetleri temsilcisi aboneyle irtibata geçerek m-imza aktivasyonunu sağlıyor. Vodafone, ön başvuruyu müşteri hizmetlerinden kabul ederken; Avea, herhangi bir ön başvuru olmaksızın başvuruyu kabul ediyor ve kullanıcıya ayrı bir SIM kart veriyor.

Nasıl Kullanılır?

Mobil imza, GSM operatörü tarafından aktive edilmesinden sonra, bankacılık, e-devlet gibi kamu hizmetleri gibi uygulamaların yanı sıra UYAP’a giriş amaçlı olarak kullanılabilir hale geliyor. Mobil imza ile Avukat Portal’a elektronik imzada olduğu gibi yine https://avukat.uyap.gov.tr/avukatportal adresinden erişim sağlanıyor. Yalnızca, portala giriş esnasında üst kısımdan bu kez e-imza yerine m-imza seçiliyor. Cep telefonu numarası ve T.C. kimlik numarası alanları doldurulduktan sonra sisteme giriş butonuyla imzalama işleminin tamamlanmasının ardından sonra SIM kart kullanıcıyı gerekli yerlere yönlendiriyor.. Tanılmanmış m-imza şifresi girildikten sonra artık portal, e-imza ile giriş yapılmış halinden farksız olarak karşımıza geliyor:

Mobil imza kullanımı için de Java yüklemesinin gerektiğini hatırlatalım.

Mobil İmza Hangi Platformlarda Kullanılabiliyor?

Mobil imzanızı almanızın ardından m-imza ile UYAP Portal’a

 • Windows da dahil olmak üzere
 • Mac OS,
 • Linux ve
 • iOS tabanlı iPad ve iPhone,
 • Android tabanlı telefon ile tabletlerinizden

erişebilir hale geliyorsunuz. Ancak, burada önemli ve son bir nokta olarak, UYAP Döküman Editörünün güncel versiyonunda mobil imza kullanılması mümkün ise de, Editörün yalnızca Windows ortamında çalışabildiğini de ekleyelim.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN

Hukuk Sokağı kurucusu, editörü. Avukat, arabulucu, hukukçu bilirkişi.

Ayrıca bknz.

Baro Pulu Artık Elektronik Ortamda Ödenebiliyor

UYAP Avukat Portal’da son yapılan yenilikler ile avukatların vekil olmadıkları dosyalara vekaletname ibraz etmek üzere …

 • fatih

  bloğunuzda güzel izah etmişsiniz ama tıkandım yerler oldu daha detaylı anlatabılırmısınız. gerçekten udf macda kullanılabılırmı.

 • Cumali Şimşek

  Mac’te aynı problemi yaşayanlardan biri olarak sorunun basit bir şekilde çözümünü paylaşmak istiyorum.

  Öncelikle bilgisayarımıza VirtualBox kuruyoruz ve windows içeren bir sanal makine oluşturuyoruz. Birçok internet sitesinden bu işlemin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Sonrasında önce VirtualBox’ı sonra da sanal makinemizi çalıştırıyoruz. Daha sonra e imzamızı mac’imize takıyoruz. E imza’yı VirtualBox’ı çalıştırmadan ve sanal makineyi açmadan, bilgisayara taktığımız takdirde, sanal makine e imzayı tanımıyor, sanal makineyi açtıktan sonra taktığımızda tanıyor, sorun olmuyor.

  Sanal makinemize e imza programımızı ve javayı kurduktan sonra normalde bir windowstan uyap’a nasıl giriyorsak o şekilde girebiliyoruz. Ben bu şekilde çözdüm ve kullanmaya devam ediyorum. Herkese kolaylıklar dilerim.

  • Cumali Bey, Sanal Makinede Uyap Editörü açıp belgeleri imzalayabildiniz mi ? Ben Paralel Desktop ile sanal makine kurduğumda Editörü açarken çok zorlandım, açtığımda da imzalama yapamadım. Virtual Box çözmüş mü bu sorunu ?

   • Cumali Şimşek

    Sorun olmuyor Eren Bey. Editörede yeni belge yazıp imzalayabiliyorum, dosyalarımdan indirdiğim belgeleri de rahatça görüntülüyorum.

 • b

  uyap mevzuat exe dosyayı macbook air ime indirdim ancak kuramıyorum. Bir bilginiz var mı konuyla ilgili?

  • .exe dosyaları yalnızca Windows ortamında çalışabiliyor, bu yüzden kurulum yapamazsınız. Mevzuat programının Mac OS sürümü ise ne yazık ki yok.

 • kemal

  Apple Macbook Air’e windows yükleyip uyap ve mobil imza vs işlerimi sorunsuz halledebilir miyim?

  • Mobil imza kullanıyorsanız MacBook’unuza Windows yüklemenize gerek yok. Mobil imza ile doğrudan giriş yapabiliyorsunuz. Ancak MacBook, UYAP Editör’ü çalıştırmadığından döküman imzalamak istiyorsanız ne yazık ki Windows’a ihtiyacınız olacak.

   • calimelo

    aslında macbook uyap editörü çalıştırıyor

    • Nasıl çalışatırabildiniz acaba? Anlatırsanız çok sevinirim. Takipçilerimiz de bilgilenmiş olur.

     • kemal süldür

      UKI diye bir uygulama ile çalıştırılıyor, ben uzun zamandır kullanıyorum, anladığım kadarıyla yazılımı havelsan yapmış, indirdiğim yeri bulamadım blog gibi birşeydi, dilerseniz mail ile gönderebilirim, 35mb kadar yer kaplıyor. ancak bir süredir mobil imza ile imzaladığım dökümanları uyaptan gönderemiyorum, imza geçerli değil şeklinde hata veriyor. selamlar.

     • Mail atarsanız çok sevinirim. Bulabilirseniz, mail adresim [email protected]

     • calimelo

      mail attım

     • calimelo

      havelsan yapsa blogda mı olur 🙂

     • ömer demir

      Merhaba kemal bey. Ben de şu an aynı sorunu yaşıyorum. Siz bir yıl önce yaşamışsınız. Bir çözüm bulabildiniz mi?

     • ömer demir

      İmza geçerli değil diyor

    • Ben katılmıyorum, çalıştırmıyor

 • Burak

  Parallels Desktop tarzı bir uygulamayla döküman editörünü açmak mümkün olabilir mi?

  • Bildiğim kadarıyla döküman editörü bu tür yöntemlerle açılabiliyor fakat dökümanın imzalanması sağlanamıyor.

   • Çok uğraştım, Paralel ile açtığımda UDF olarak kaydetmiyor. Çözüm bulan var mı acaba ?

    • Evrakı görüntülemek yerine, sağ tıklayarak kaydettiğinizde UDF olarak indirmesi lazım. Tabii evrakın UDF hali yüklenmiş ise. Bu şekilde tekrar dener misiniz?

     • Aydoğan Bey bu UYAP sistemi sinirlerime zarar verdiği için denemedim açıkçası. Çünkü o kadar uğraşıp sistemi hazır hale getirdikten sonra; evet evrakları açıyor ancak içindekileri göstermiyordu, Sıfırdan yarattığım belgeyi de mobil imza ile imzalamıyordu. Belki Bootcamp kurup denemek lazım ama onu da şimdi yapmayacağım, Şimdilik Mac sisteminden ya da İpad veya İphone’den görüntülemek bile nimet bizim için 🙂

     • Ben bir iki defa Bakanlık ve TBB’yi aramıştım. Bunun için çalışma olduğundan bahsetmişlerdi. Biraz daha sabırlı olmak lazım belki Mac kullanıcıları için. Şimdilik görüntülemek bile nimet konusunda katılıyorum 🙂

 • Kemal Süldür

  selamlar, mac de veya ipadde herhangi bir formatta (word pages vs) düzenlediğimiz dokümanları bir şekilde tiff olarak kaydedecek aplikasyonlar bulsak ve yazdığımız metnin altına ıslak imza yerine e-imzalıdır şeklinde not düşsek, dava takip vs açamasak bile en azından dilekçeleri göndermiş olabilir miyiz diye düşündüm ama mac için word dokümanını doğrudan tiff olarak kaydedebileceğim bir aplikasyon bulamadım. var mıdır önerebileceğininiz uygulama?

  • Çeviri için “Mac Image Convertor” isimli bir program olması gerekiyordu. Ancak bu dilekçe gönderirken işinizi görmeyecektir. Çünkü dilekçelerde udf formatlı Uyap Döküman Editörü ile yazılmış ve elektronik olarak imzalanmış olmadığında sistem kabul etmiyor. Bu durumda yine Windows ortamına mecbur kalıyoruz.

   • Kemal Süldür

    Word’de yazdığımız dokümanı “print” menüsünden “pdf önizleme” olarak açıyoruz, önizlemede “dosya” sekmesine tıklayıp “dışa aktar” seçeneğini tıklayıp “biçim!i tiff”, “sıkıştırma’yı LZW” olarak seçip kaydediyoruz. bu şekilde oluşturduğumuz dilekçeyi uyaptan gönderebiliyoruz.
    ama daha önce söylediğim gibi dava açarken tiff mümkün değil, sadece imzalı udf kabul ediliyor.
    yalnız çok uzun olmaması gerekiyor zira sıkıştırılsa da max. 8 sayfalık bir doküman 5 mb sınırı aşabiliyor.

    • Bu yöntemi bilmiyordum, uygulayacağım. Bilgilendirme için teşekkürler.

 • Müzeyyen Nergiz

  Ben de IPAD almayı düşünüyorum ama uyap için kullanamama beni düşündürüyor,

  Peki usb bağlantı kiti ile kullanmak mümkün değil mi , e.imzayı..??

  • Yazıda anlatılan yöntemi kullanarak e-imza değil ama m-imza yoluyla iPad ile UYAP’a girebilirsiniz.

 • Biz İzmir’de bir avukat arkadaşımla birlikte Adalet Bakanlığı, E-İmza Üreticileri ve APPLE Distribütörü’ne yazılar yazdık ve şikayet ettik. Apple Distribütörü Bilkom, biz bu işi anlamayız dedi. E-İmza üreticileri Apple kullanan az dedi, Adalet Bakanlığı tabii ki cevap vermedi.

  En sonunda Rekabet Kurumuna şikayet etmeyi düşünüyorum. Windows’un Türkiye’deki hakim durumu burada kötüye kullanılıyor diye. Ben bir Apple kullanıcısı olarak M-İmza falan kullanmıyorum. Yazıda da belirttiğiniz gibi döküman imzalayamadıktan sonra M-İmza ne işime yarar ki ? Bunun yerine ofisimde sırf UYAP’a girmek için ayrı bir bilgisayar bulunduruyorum. Ama keşke birileri bu konuda bizim gibi baskı yapabilse ve sayımız artsa

  Av. Eren Evren
  http://www.isveiscidavalari.com

  • Kesinlikle katılıyorum meslektaşım. Türkiye’den başka hiçbir yerde kullanılmayan .udf formatlı bir döküman editörünü imzalayabilmek için Windows kullanmak zorunda kalmak çok saçma. Ben de birkaç ay önce Barolar Birliği’ni teknik destek amaçlı olarak aramıştım ve bu konuda bazı çalışmalar yürütüldüğü bilgisini vermişlerdi. Ancak aradan geçen zaman içinde ne yazık ki herhangi bir gelişme de olmuş değil.