Anasayfa / Adliye / 2012 Adalet İstatistikleri

2012 Adalet İstatistikleri

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü 2012 yılı adalet istatistiklerini yayınladı. Adalet Bakanlığı tarafından yılda bir defa olmak üzere toplanan bilgilerden oluşturulan istatistiki veriler, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü sayfasında yayınlanıyor. Geçtiğimiz günlerde Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü sayfasında yayına sunulan istatistikler, ilk derece mahkemelerinden yüksek yargıya dek ilginç bilgiler içeriyor. İstatistiklerin bir kısmını yazının devamından okuyabilirsiniz. Tüm istatistiklere ise yazı sonundaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Yüksek Mahkemelerin İş Yükünde Artış Devam Etti

Son on yıllık değişimlere değinilen raporda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelen dosya sayısının son on yılda % 195 arttığı görülmekte. Yine son on yıllık verilere göre Yargıtay Hukuk Daireleri’ne gelen dosya sayısında % 103, Ceza Dairelerine gelen dosya sayısında % 206 oranında artış görülüyor. Danıştay’a gelen dosya sayısına göre ise son on yıldaki artış oranı % 172!

Ceza Soruşturma ve Kovuşturma Sayısı Arttı

Cumhuriyet Başsavcılıkları’na gelen dosya sayısı 2012 yılında 6.285.102’ye ulaşırken, son on yıllık artış oranı % 91 oldu. Ceza mahkemelerindeki dosya sayısı 2012 yılında 3.180.194’e ulaştı ve böylece son on yılda % 13 artış göstermiş oldu.

Hukuk Mahkemelerindeki Dosya Sayısı 3 Milyona Yaklaştı

İlk derece hukuk mahkemelerinde bulunan dosya sayısı 2012 yılında 2.797.566’ye ulaştı. Son on yılda hukuk mahkemeleri dosya sayısındaki artış ise % 38 olarak kayıtlara geçti. Bir hakime düşen dosya sayısı 907 olurken, bir önceki yıla göre azalmasına rağmen son on yıla bakıldığında sayının hakim başına düşen dosya sayısının % 11 oranında arttığı görüldü.

Ayrıntılı bilgi ve raporun tamamı için: adlisicil.adalet.gov.tr

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.
X