Anasayfa / Avukat / Avukatlar İçin 4 Faydalı Araç

Avukatlar İçin 4 Faydalı Araç

Zamanı etkin kullanmanın, neredeyse bilgi ve mesleki tecrübe kadar değerli olduğu avukatlık mesleğinde hayat kurtarıcı çeşitli uygulamalara yer vermek istedim. Tümü ücretsiz olan ve şahsen kullandığım bu uygulamalar yalnızca avukatların değil, birçok hukukçunun da işini kolaylaştıracaktır.google takvim

1. Google Takvim : Duruşma defterimi kaybettiğim bir dönemde tanıştım Google Takvim ile. Akıllı telefon ya da tablet sahibi olup hala duruşma defteri taşıyan var mıdır bilemiyorum ama duruşma ya da yapılacak işlerin takibi için en iyi ücretsiz alternatiflerden birisi. Bir Google hesabı bulunan herkese ücretsiz sunulan hizmet ile duruşmaları, toplantılarınızı kaydederek Google’ın bunları size e-posta yahut ücretsiz SMS gibi yollarla hatırlatmasını sağlayabilirsiniz.

2. Evernote : Neredeyse ekranı olan her dijital aygıt ile çalışan harika bir not alma uygulaması. Toplantıdayken iPad’inize aldığınız bir notu, ofise döndüğünüzde PC’nizden tekrar okuyarak çıktısını alabilir veya dilediğiniz bir anda Android telefonunuzdan tekrar görüntüleyebilirsiniz. Notlarınızı yalnızca yazı olarak değil, fotoğraf, video veya ses dosyası şeklinde de alabilirsiniz. Mac, PC, iOS ve Android tüm cihazlarla uyumlu ve tam senkronizasyonlu çalışabilmesi en büyük avantajı. Ayrıca Chrome kullanıcıları da unutulmamış.


3. Dropbox / Google Drive :
Yıllarca biriktirdiğiniz içtihatlarınız, yazdığınız dilekçeleri Belgelerim klasöründe saklıyorsunuz. Aradığnıızda hepsi aynı yerde, ne güzel. Fakat bir sabah işe geldiniz ve bilgisayarınız çalışmıyor artık. Yedek aldığnız CD de durduğu yerde bozulmuş. Bir bardak soğuk su içmek yerine, buluttaki verileri indirmek yeterli olacaktır. Bilgilerinizi yedekleyebileceğiniz seçenekler yalnızca ikisi değil. Ben bu ikisini kullanmış olduğumdan ikisini paylaşıyorum. Bilgisayarınıza yahut akıllı telefonunuza kuracağınız uygulama ile, yüklediğiniz her tür bilgi, döküman, fotoğraf, video, ses dosyası gibi birçok kaynağa anında erişim sağlayabiliyorsunuz. Üstelik çevrimdışı çalışabilme özelliği de cabası. Her iki yazılım da bellir bir kapasiteye kadar ücretsiz depolama alanı sunuyor. Dropbox’ta açacağınız hesap ile ücretsiz 2 GB alana sahip oluyorken, Google Drive 5 GB’a kadar ücretsiz alan sağlıyor. Her ikisinde de ücret ödeyerek daha fazla alana sahip olabilirsiniz. Mac ve PC uyumlu olarak çalışan uygulamalar aynı zamanda Android ve iOS cihazlarınıza da kurulabiliyor (Google Drive iOS versiyonu henüz çıkmadı).


4.
LibreOffice : Microsoft Office paketinden sıkılan ya da ücretsiz bir seçenek arayanlar için, LibreOffice yazılımı güzel bir deneyim sunuyor.  The Document Foundation tarafından geliştirilen ve açık kaynak kodlu bir yazılım olan LibreOffice’in Windows, Mac OS ve Linux için versiyonları da bulunuyor. LibreOffice ile Word, Excel, PowerPoint gibi Microsoft uygulamalar da çalıştırılarak düzenleme yapılabiliyor. Türkçe desteği de sunan yazılım, Microsoft programlarına para ödemekten sıkılanlar için güzel bir alternatif olarak ortaya çıkıyor.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.
X