Anasayfa / E-Hukuk / İcra Hukukunda E-Haciz Dönemi Başlıyor

İcra Hukukunda E-Haciz Dönemi Başlıyor

Yargı işlemlerinin elektronik ortama taşınmasında Adalet Bakanlığı’nın çalışmaları devam ediyor. Bakanlığın sitesinde yapılan yapılan duyuruya göre, Adalet Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında bir yıldır çalışmaları devam eden e-haciz uygulaması devreye girdi. İki kurum arasında 14.05.2012 tarihinde yapılan imza töreni ile, uygulama resmi olarak kabul edilmiş oldu.

Yapılan duyuruda uygulamanın 24.04.2012 tarihinde başladığını, SGK’da haciz işlemleriyle ilgili görev yapan 300 personelin başka işlere yönlendirilerek kazanılacak iş gücü ile 12.400.000 TL tasarruf sağlandığı vurgulandı.

Uygulamanın başlaması ile, SGK sorguları yapılarak, maaş haczi gibi işlemler yine UYAP üzerinden yapılabilecek. İcra Dairesi, borçlunun aylık veya maaşına doğrudan sistem üzerinden haciz koyabilecek ve kaldırabilecek. Kurumlar arası yazışmaların da ortadan kalkmasıyla büyük bir evrak ve zaman tasarrufu da sağlanacak.

Adalet Bakanlığı, uygulamanın devreye girmesiyle kurumlar arasında yapılan yıllık 400.000 yazışmanın ortadan kalkacağı ve bunun posta masrafı olan 2.600.000 TL’nin tasarruf kalemine yazılacağı; PTT’nin de bu iş yükünden kurtularak daha hızlı ve etkin çalışmasının sağlanacağını öngörüyor.

Ayrıntılı bilgi için: Adalet Bakanlığı duyurusu

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.
X