Anasayfa / E-Hukuk / iOS Hukuk Uygulamaları

iOS Hukuk Uygulamaları

26.05.2012’de yeni uygulamalarla güncellenmiştir.

Telefonlarımız konuşmak ve kısa mesaj göndermek dışında başka işlevler kazanalı çok zaman geçti. Akıllı telefonlar, tabletler derken artık içinde konuşma özelliği de barındıran küçük el aletlerinden bahsediyoruz. Mobilite gitgide daha fazla önem kazanırken, yalnızca taşınabilir bir cihaza sahip olmak yetmiyor. Bu, hukukçular için de böyle. Hiçbir zaman yanından ayırmadığı cihazını sadece konuşma yapmak için kullanmayı kim ister ki? Ya da duruşmaları ve iş listesini içeren büyük boy bir ajanda ile yetinmeyi? Madem belli bir ağırlığa ve hacme sahip bu cihazları taşıyoruz, bunlardan birtakım işlevler de beklemek hakkımız. Bunun için de artık app, yani uygulamalar var.

Hukuk profesyonellerinin kullanabileceği IOS, yani Iphone, Ipad ve Ipod için tasarlanmış ücretli ve ücretsiz hukuk uygulamalarını Hukuk Sokağı için derledim. Uygulamaları IOS cihazınıza indirmek için uygulamaların başlıklarına tıklayabilirsiniz:

Anayasa : En son güncel hali ile T.C. 1982 Anayasası’nın Iphone, Ipod Touch ve Ipad hali. Arox Bilişim tarafından geliştirilen uygulama, App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor. Uygulama, internet bağlantısı gerektirmeden kullanılabiliyor.

m-Devlet : Turkiye.gov.tr adresinde kullanılabilen e-devlet hizmetlerinin büyük bir kısmının kullanılabildiği uygulama, Turkcell tarafından geliştirilmiş. Araç sorgulama, IMEI, SGK işlemleri gibi sorgulara izin veren uygulama, mobil imza ve e-devlet giriş şifresiyle çalışabiliyor. App Store’dan ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Türk Ceza Kanunu : Yeni Medya Elektronik Yayıncılık tarafından geliştirilen uygulama Türk Ceza Kanunu’nu madde madde olarak okumaya olanak tanıyor. IOS 3.0 versiyona sahip tüm Iphone, Ipod Touch ve Ipad cihazlarla uyumlu olarak kullanılabilen uygulama ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Hukuk Sözlüğü : Açıklamalı olarak 1555 hukuk teriminin bulunduğu uygulama, IOS 3.0 ve sonraki sürümlerini kullanan Iphone, Ipod Touch ve Ipad cihazlarının tümüyle çalışıyor. Uygulama, Nurullah BEYTER tarafından 2010 yılında geliştirilmiş. App Store’da 1.99 $ fiyat etiketiyle satılıyor.

    

Hukuk Sözlüğüm : Sık kullanılan 1814 hukuk teriminin yer aldığı uygulama, internet bağlantısı gerektirmeden kullanılabiliyor. 3.1.3 ve sonrası sürümlere sahip Iphone, Ipod Touch ve Ipad cihazlarıyla uyumlu olarak çalışabiliyor. 2011 yılında Akif KARAKOYUN tarafından geliştirilen uygulama, App Store’dan 0,99 $ fiyatla indirilebilir.

Kazancı Hakemli Hukuk Dergisi : N&N tarafından 2011 yılında geliştirilen uygulama, 7 yıldan bu yana yayınlanmakta olan Kazancı Hukuk Dergisi’nin IOS versiyonu. Hakemli bir hukuk dergisi olan Kazancı, 3.2 ve sonrası sürüme sahip tüm Iphone, Ipod Touch ve Ipad cihazları ile uyumlu olarak çalışabiliyor. App Store’dan 11,99 $ ödeyerek indirebilirsiniz.

 

Hukukçu : Fugo Information tarafından geliştirilen uygulama, App Store ödüllü. En az IOS 3.0 sürüme sahip Iphone, Ipod Touch ve Ipad ile uyumlu çalışan uygulama, içtihat ve mevzuatlara, Türkiye’deki tüm adliyelere erişim imkanı sağlıyor. 17.000 kelimelik hukuk sözlüğünün yanı sıra dilekçe örnekleri, faiz oranları, vekalet ücreti ve harç hesabı gibi hukuki bilgilere de yer veriyor. Ajandası ile günlü işler ve duruşmaları da not etmeyi sağlayan uygulamanın, App Store’daki en iyi Türkçe hukuk uygulaması olduğunu söyleyebilirim. 119 MB boyutundaki uygulamanın App Store’daki fiyatı ise 79,99 $.

Avukat : Salih Karagöz tarafından geliştirilen uygulama, bir avukat için gerekli neredeyse her şeyi iPhone’da taşımaya olanak tanıyor. Geniş mevzuat bölümünden vekalet ücreti ve harç hesabına, faiz hesabından adliyelerin telefon numaralarına kadar gerekli tüm bilgileri tek bir yere toplayan başarılı uygulama, işlevine göre cüzi bir fiyat etiketiyle satılıyor: 4,99 $. Bu da fiyat / performans açısından oldukça iyi bir düzeyi ifade ediyor.

 

Çeşitli Kanunlar : KanunSoft tarafından geliştirilen çeşitli kanunlara ait uygulamalar, App Store’dan ücretsiz ve 0,99 – 1,99 $ fiyatla indirilebilir. KanunSoft kanun dizisinde Hukuk Muhakemeleri Kanunu, Borçlar Kanunu, Medeni Kanun, Ceza Muhakemesi Kanunu, İcra ve İflas Kanunu, Tebligat Kanunu İş Kanunu, İdari Yargılama Usulü Kanunu, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, Basın Kanunu, Bankacılık Kanunu gibi kanunlar bulunuyor.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.
X