Anasayfa / Avukat / Hukuku Sayısallaştırsak Da Mı Guguklaştırsak, Guguklaştırsak Da Mı Sayısallaştırsak?

Hukuku Sayısallaştırsak Da Mı Guguklaştırsak, Guguklaştırsak Da Mı Sayısallaştırsak?

“Ösym” yani öğrenci seçme yerleştirme merkezini her T.C vatandaşı bilir hatta bilmeyi bırakın her genç bu müthiş zevkli yoldan geçmiş,nasibini almıştır. Bu sistemin doğruluğu veya yararları zararları oldukça tartışılır bir durumda olduğundan bu tartışmanın sonu kesin çizgilerle belirtmek de bir hayli zor. Bu sistemi en çok içindeyken yani yaşarken eleştirirsin. Sınavdan kurtulduğun ve hele hele de istediğin bir üniversite ve bölüme girdiğin an çoğu insan sistemi eleştirmekten ve sistemin kurbanı biri olarak üniversite hayatına devam etme yolunu seçerler. Oysa seçilmemeli arkadaş! Sen kurtuldun, o kurtulmadı, o kurtulacak diğerleri birileri sustukça kurban olmaya devam edecek. Neden mi kurban? Çünkü hiçbir ülkede görülmemiş saçma sapan bir sistem bu. Abuk sabuk insanı arkadaşı dediği biriyle bile birbirine düşman eden rekabet ortamından mı bahsetmeli yoksa sınav günü, öncesi düşüp bayılan, psikolojisi bozulan hatta intihara teşebbüs eden genç yaşında hayatını bu kısır döngü yüzünden sonlandıran henüz 17 18 yaşındaki gençlerden mi?

Halk tabiri ile beleş yoldan yan gelip yatarak ne üniversiteye girmek olur ne de hayatta herhangi bir başarı elde edebilmek fakat bunu yan gelip yatmadan da gerçekleştirmenin yolları var. Mesela yeteneklerin hor görülmediği, yeteneklerin üçüncü dördüncü planda kalmasının zorunlu olmadığı bir sistem ya da öğrenciyi seveceği mesleği seçmesi konusunda teşvik edecek, her bölümü kendine göre ayırıp ona göre öğrenci seçecek bir sistem… Stres hayatın her yerinde olduğu gibi bu tarz şeylerde de olacaktır ama en azından daha sağlıklı daha normal daha yaşanılası ve kurban olarak 2 sene boyunca beyinsel ölüm gerçekleşmişçesine ders odaklı yaşamaya gerek kalmaksızın.

Gelgelelim Hukukun Guguk olarak ilan edildiği şu son günlere. Geçen hafta bir çok sözel ağırlıktaki insanları sevindiren sayısal ağırlıktaki insanları da yaslara boğan bir haber verdi cici Ösym amca. “Hukuk tm3’e alındı “ dedi. Tabii kafamda sorular oluşmadı değil.Neden benim zamanımda değil de şimdi bu karar verildi ve de kafalarına saksı mı düştü demeden kendimi alamadım. Alamadım çünkü sözel ağırlığı fazla olan bir insanım. Yaklaşık 5 aydır Hukuk okuyorum ve Hukuk da oldukça sözel. Bakın ezber asla demiyorum çünkü hiç değil ama sözel bunlar oldukça farklı şeyler. Her neyse Hukuk sözel ben sözelim o sözel binlerce insan da sözel peki ben o şu onlar bunlar neden matematik çözmeye zorlandık? Hadi ygs matematiği geçtim sözel bir bölümü kazanmak isteyen bir insan neden hayatı boyunca TEK bir katkısı olmayacak integral, türev, limit, uzay geometrisi o şu bu çözer? Ösym gelsin açıklasın bana. Eminim kendilerinin de hukukçu tanıdıkları varsa işin gerçeklerini biliyorlardır ama bir de işin arkasında yatan gerçekler var ki bu gerçekten komik mi desem içler acısı mı desem bilemiyorum!

Bir kaç yıl öncesine kadar tamamen sözel bir bölümdü mesela hukuk. Ve ülkemizde hukuk çok daha sağlam çok daha kuvvetliydi.En azından mahkemelerde uyuyan savcılar,hakimler yoktu da bir kaç kanun karıştırıp ellerini vicdanlarına koyarak karar veren hakimler vardı. Çünkü Hukuk okumak kitap okumayı delicesine sevmekti,araştırmacı olmaktı,açıp sözlükten de ansiklopediden de yararlanmaktı, inanılmaz bir ikna gücünün olması ve insanlarla ilişkilerinin sağlam olabilmesiydi.O zamanlarda da şimdi ileri sürüldüğü üzere “mantıktı,farklı bakış açılarını görüp farklı perspektiflerden bakabilmekti”.Hukuk sözel puanken insanların “pof ya bu yazarı ve eserlerini ezberlesem ne işime yarayacak” demesi ile başlayan ve hayatları boyunca o “ezber”lerin onlara her türlü ortama ayak uydurmasını sağlayacak bir genelkültürdü. Adamların karnı şu an dalga geçer gibi söyledikleri sayısal zeka olan integralmiş,limitmiş oymuş buymuş bununla doymayacaktı ve doymuyor da .Bir hukukçunun karnı edindiği teorik bilgiler dışında bunları pratiğe dökebilmekten, hayatın her alanı ile iyi kötü, az çok ilgilenerek, bir fikir ve genel kültür sahibi olabilmesinden kaynaklı doyuyor.Karnının doymasını da geç vasıflı bir Hukukçu ancak bu niteliklerle sahip olunabiliyorken sen böylesine sözel gücün kuvvetli tutulduğu bir bölümü salt siyasi nedenlerden dolayı matematik, geometri oymuş buymuş karıştırırsan nerede senin yetenekli vatandaşların nerede senin kaliteli,mesleğini gerçekten seven vasıflı Hukukçuların ve nerede senin Hukuk için adalet için savaşacak Hukuk devletin?

Ya siz farkında değilsiniz ve bunlar şaka gibi geliyor size belki ama,

Geçmişte “Hukuk sayısallaştırılmalı yoksa İmam hatipler ele geçirecek, sayısallaştırılırsa imam hatip mezunları matematik yapamaz” deyip Hukukun kaderini değiştiren insanlar bugünlerde her yerlere İmamhatiplerin açılmasına göz yumuyor,bu da yetmiyor tüm HSYK kadrosuymuş oymuş buymuş her yerlere dinci,muhafazakar insanlar yerleştiriliyor ve bu insanlar SUSUYOR ARKADAŞ SUSUYOR!

Hani nerede sayısal zeka? Hani nerede farklı bakış açısı? Bu insanlar Türkiye birincisi olsa ne olur,türev integrali ezberleyip yutsa ne olur? Unutacak be onca ezberi ben inan salt ona yanıyorum yahu !

Hukuk elbet farklı perspektifleri görüp onlara hakim olabilmek, Hukuk elbet yorumları mantıksal gerekçeye dayandırabilmek, Hukuk elbet zeka işi fakat zeka matematik çözmekle olmuyor. He matematik çözmekle zeki olunuyorsa o zaman bu toplumda matematik sevmeyen ve bu tarz bir bölüme yönelmeyen Mühendis,Doktor,Mimar dışında herkes zeki değil, salak o zaman…

Diyelim hala diretiyorsun anlamamakta kendi günlük hayatına bak. Sabah kalkıyorsun gazeteye koşuyorsun,okuyorsun ve orada köşe yazarları var, gazetecelerin hazırladıkları haberler var .Sevgili Ösym, bu köşe yazarlarının bu gazetecelerin hepsi sözelci.Ve acı gerçek şu ki sen her gün ve hayatın boyunca bu gazeteyi ister istemez eline alıp okuyacaksın.Bu da yetmediyse sana Sevgili Ösym, bize dizi izlemediğini söyleme çünkü eminim ki izliyorsun ve izleyeceksin de ama sana kötü bir haberim var oradaki oyuncuların,yapımcı ve yönetmenlerin çoğu da sözelci.Kitap okur musun bilmiyorum ama okuyorsan ne mutlu sana.Yazarların da çoğunun sözelci olduğunu ama harika bir hayal güçleri olduğunu bilirsin. Son olarak da biraz acı bir gerçek olacak Sevgili Ösym ama senin kuruluşunun içinde de bir sürü sözelci insan var,bir sürü sözelci soru hazırlayan öğretmen var.

Ve kim bilir belki sen de sözelcisin de çaktırmıyorsun….

Görünen o ki Hukuk siyasi tartışmalarmış ,devlet menfaatleriymiş, puan türünü şuraya buraya kaydıralım derken gerçekten Guguk oldu arkadaşlar. Bir toplum sayısalcısıyla sözeliyle bir bütünken bu toplum seçeceği mesleği bile ne ağırlıkta olduğunu bilemezken ve son olarak da içim yanarak söylüyorum misal Tıp okumak isteyen gencimiz kendini Hukuk da bulurken bu iş iyicene Guguk olur be arkadaş!

Yazar: Ece ERGÜNEY

Ece ERGÜNEY
Özyeğin Üniversitesi Hukuk fakültesi mezunu / yasal stajyer

Ayrıca bknz.

Edebiyat Sokağı

Yazının icadından günümüze, yazılı tüm metinlerde tarihe, kelimelerin gücü ve ışığında bakabilmek; dönemin yönetim şekli, …

X