Anasayfa / Eğitim / Selçuk Hukuk Ceza Hukuku Genel Hükümler Bütünleme Soruları (2005/06)

Selçuk Hukuk Ceza Hukuku Genel Hükümler Bütünleme Soruları (2005/06)

S.Ü. HUKUK FAKÜLTESİ
2005-2006 CEZA HUKUKU GENEL HÜKÜMLER BÜTÜNLEME SINAVI
1. VE 2. ÖĞRETİM

 

AÇIKLAMALAR:
1. SINAV 2 BÖLÜMDEN OLUŞMAKTADIR: OLAY SORULARI VE METİN SORULARI.
2. İÇİNDE HERHANGİ BİR NOT BULUNMAYAN MEVZUAT KULLANMAK SERBESTTİR.
3. SINAV SÜRESİ 100 DAKİKADIR.
4. G E R E K Ç E L İ  VE  O K U N A K L I OLMAYAN CEVAPLAR DEĞERLENDİRMEYE ALINMAYACAKTIR.
5. CEVAPLARDA M U T L A K A İLGİLİ MEVZUAT HÜKÜMLERİNİN BELİRTİLMESİ GEREKMEKTEDİR.
6. 50 VE 55 VARSAYIMINDA GEÇMEK İÇİN GEREKLİ OLAN NOTU KÂĞIDINIZIN ÜZERİNE YAZIN.


OLAY:
A ve B, A’nın öz, B’nin ise üvey çocuğu olan R’yi aç bırakarak öldürmek amacıyla, evlerinin bir odasına kilitleyip seyahate giderler. Ancak durumu öğrenen komşuları D ve E, bir gece evin kapısını kırarak 10 kg. zayıflamış olan R’ye yemek verirler ve ölümü engellerler. R büyüyünce, intihar etmek üzere bir binanın üzerine çıkar ve kendini aşağıya atar. Ancak binada cam silicileri korumak için 8. kata konulmuş bir ağ vardır. Dolayısıyla intihar girişiminde bulunan bir kimse normalde bu ağa takılarak intihar girişiminde başarısız olacaktır. R ise düştüğü sırada 9. kattan geçerken kafasına isabet eden bir mermi sonucu ölmüştür. Silahın patladığı 9. katta yaşlı bir adam olan A ve karısı B yaşamaktadır. Tartışmışlar ve adam kadını silahla tehdit etmiş ve bilahare sinirlenerek tetiği çekmiştir. Fakat mermi kadına isabet etmemiş ve pencereden dışarıya yönelerek, o sırada intihar için aşağıya düşmekte olan R’ye isabet ederek ölümüne neden olmuştur.

Bir kimseyi öldürdüğü iddiasıyla karşı karşıya kalan A, gerek kendisinin ve gerekse karısı B’nin silahı çekerken silahın dolu olmadığından kesinlikle emin olduğunu, uzun bir süreden beri boş silahla karısını korkutmayı alışkanlık haline getirdiğini, karısının da bunu bildiğini ve kocasının tehdidine aldırmadığını, gerek kendisi ve gerek karısı ifade etmiştir. Fakat araştırmalar neticesinde olaydan yaklaşık altı hafta önce yaşlı çiftin oğlunu silahı doldururken gören bir tanık ortaya çıkar. Anlaşıldığına göre, anne ve babasından kendisinden küçükken kurtulmak istemelerinin intikamını almak isteyen ve babasının annesini boş silahla korkuttuğunu bilen oğul, onları cezalandırmak amacıyla, babasının silahına kurşun koymuştur. Böylece babası hapse, üvey annesi mezara giderek her ikisinden de kurtulacaktı. Ancak plan, oğlun istediği gibi yürümemiş, son birkaç aydır üvey annesi ile babası tartışmamış ve umutsuzluğu artınca oğul intihara karar vermiştir. Ancak R intihar için çıktığı binadan kendini aşağıya attığında, düşme sonucu değil, 9. kattan geçerken babasının silahından çıkan kurşunun üvey annesine isabet etmeyerek kendisine isabet etmesi sonucu ölmüştür.

Oğullarının cenazesinden otomobilleriyle dönen A ve B, gece vakti, karayollarının açtığı ancak yeteri kadar uyarı işaretleri koymadığı bir çukura düşerek ölürler.

BİLGİLER:
A, 16 yaşında iken işlediği taksirli suçtan dolayı 1 yıl hapis cezası almıştır. Almış olduğu cezaya ilişkin gerekli müesseseler mahkeme tarafından uygulanmıştır ve ayrıca bu eylemi öncesinde aldığı herhangi bir ceza mahkûmiyeti bulunmamaktadır.

Türk vatandaşı olan B, uyuşturucu madde kullanmaktadır, yurt dışında işlediği uyuşturucu madde ticareti suçundan dolayı yabancı ülkede mahkûm olmuş ve cezasını da çekmiştir.

1. Fail ve mağdurları göstererek suçları tespit ediniz ve bu suçlarla ilgili nitelikli halleri gösteriniz.

“>2. Teşebbüs halinde kalan suçları belirleyiniz.

3. İştirak halinde işlenen suçları ve iştirakin şeklini belirleyiniz.

4. Suçların içtimaı durumlarını belirleyiniz.

5.”> Ceza sorumluluğunu kaldıran veya azaltan nedenleri belirleyiniz.

6. Faillerin sorumluluğunu, hukuki durumlarını belirleyiniz.

METİN SORULARI:

SORU 1: ADAM ÖLDÜRME SUÇUNUN İŞLENİŞİ BAKIMINDAN AŞAĞIDAKİ HAREKET ŞEKİLLERİNE BİRER ÖRNEK OLAY VERİNİZ.

1. Kasten – icrai hareketle

2. Kasten – ihmali hareketle

3. Taksirle – icrai hareketle

4. Taksirle – ihmali hareketle

SORU 2: Tıbbi Kötü Uygulama Kanunu Tasarısı’nın 17. maddesine göre “savaş veya deprem gibi olağanüstü durumlarda, hekim birden fazla hasta veya yaralıya aynı anda müdahale etmek durumunda kaldığında, önceliği kendisi belirler”.

BU KURALIN CEZA HUKUKU BAKIMINDAN ANLAMI HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ VERİNİZ. BU SORUYU SADECE 2. ÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ CEVAPLAYACAKTIR.

BAŞARILAR…
DOÇ. DR. HAKAN HAKERİ                                        YRD. DOÇ. DR. BERRİN AKBULUT

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Selçuk Hukuk Borçlar Genel Vize Soruları (2007/08)

2007 – 2008 ÖĞR. YILI, S.Ü. HUKUK FAK. BORÇLAR HUKUKU GENEL HÜK. VİZE İMTİHANI 18.01.2008 …

X