Anasayfa / Eğitim / Selçuk Hukuk Ceza Hukuku Genel Hükümler Final Soruları (2005/06)

Selçuk Hukuk Ceza Hukuku Genel Hükümler Final Soruları (2005/06)

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi
2005-2006 Öğretim Yılı

Ceza Hukuku Genel Hükümler Final Sınavı

AÇIKLAMALAR
1. Sınav sadece olay sorularından ibarettir.
2. İçinde not olmayan kanun kullanmak serbesttir.
3. Cevaplar okunaklı ve gerekçeli olmadığı takdirde değerlendirmeye alınmayacaktır.
4. Sınav süresi 2 saattir.
5. Kâğıt sınırlaması yoktur.

BAŞARILAR…
DOÇ. DR. HAKAN HAKERİ                                                    YRD. DOÇ. DR. BERRİN AKBULUT

OLAY

Kanser hastası olduğunu öğrenen A, bunu kabullenemeyeceğini ve hastalıkla yaşayamayacağını düşünerek para karşılığı B ile anlaşır ve haberi olmadığı bir zamanda kendisini öldürmesini ister. Bu arada durumdan haberi olmayan A’nın oğlu C, arkadaşları UÜ ve V’ye A’yı öldürme fikrini açıklar. Ancak U ve Ü, A’nın C’nin babası olduğunu bilmemekte, V ise bilmektedir. Yaptıkları plana göre Ü arabasıyla onları olay yerine götürecek, U ve V ateş edecek, C ise silahları temin edecektir. Bir gün B, A’yı öldürmek için gerekli hazırlığı yapar, A’ya silahını doğrultup, nişan alıp, tam ateş etmek üzereyken olay yerinde bulunan U ve V’den, V ateş eder ve V’nin silahından çıkan kurşunla A ölür. A’nın ölmesi üzerine olay yerinden uzaklaşan B, yurt dışına gider. U ve Ü kaçar. V ise kaçarken devriye görevi yapan polislerce dur ihtarı yapılmasına rağmen durmaması üzerine polis P tarafından karın bölgesinden yaralanır ve bir böbreği işlevini yitirir.

Avukat D, tutuklanan V’yi kısa sürede (20 gün) serbest bıraktıracağı vaadi ile söz konusu kişinin müdafiliğini alır. Ancak kalp krizi geçiren V’nin ölümü ile anlaştıkları 20.000 YTL’yi alamaz.

Yurt dışına giden B, tartıştığı Alman vatandaşı H’nin Türkler’i aşağılaması üzerine H’ye bir yumruk atar. Dengesini kaybeden H, arkadaki masanın üstüne düşer. Düşmenin etkisi ile masadaki şişe kırılır ve H’nin başına saplanır. H olay yerinde ölür. Hakkında verilen hükmün kesinleşmesinden sonra B Türkiye’ye gelir. B, arkadaşı ile parkta buluşur ve ondan kendisini saklamasını ister. Masadan kalkarken F’nin cep telefonunu masada bıraktığını fark eden B, F’den ayrılıp parkta oynayan 11 yaşındaki İ’den masada cep telefonunu bıraktığını, onu kendisine getirmesini rica eder. İ, yanlışlıkla F’nin telefonunu değil, yan masada oturan ve çocuğunu akülü arabaya bindirmeye çalışan S’nin telefonunu getirir. B, cep telefonunu aldıktan sonra kapağını değiştirir.

F, akşam B’yi köyündeki evine alarak saklar. F, akşam B’ye düşmanı X’i öldürme planlarından bahseder. B bu konuda bir şey demez. F, ertesi sabah, işyerinin değişik yerlerinde 10 kişiyi çalıştıran X’i öldürmek için aracına, işyerinin önünde olduğu saatte patlayacak şekilde bir bomba koyar. Bombanın patlaması üzerine X ile birlikte beraber işçilerden üçü ölür, ikisi yaralanır, beş işçiye ise bir şey olmaz. O sırada yoldan geçmekte olan üç vatandaş ölür. Olay yerine 500 metre uzaklıktaki bir binada balkonda oturan W ise, fırlayan cam parçalarıyla yaralanır.

F, traktörle gelip geçerken, traktörüne değen yoldaki ağacı keser. Kendisine ağacı kestiği için küfreden M’den intikam almak ister. Gece M’nin evine gizlice girip altınları alacakken F’nin eşi G’nin olayı tahmin etmesi ve F’ye yalvarması üzerine F acıyarak eyleminden vazgeçer. Daha sonra sorgusu yapılan F, yoldaki ağacı kesmesinin suç olduğunu bilmediğini ifade eder.

Bilgiler

V daha önce işlediği rüşvet suçundan dolayı almış olduğu 5 yıllık cezanın 3 yılı TBMM tarafından çıkarılan bir kanunla affedilmiştir.

B’nin daha önce almış olduğu 2 yıl hapis cezası ertelenmiştir. Yukarıdaki suçları deneme süresi içinde işlemiştir.

Y (olaydan bağımsız cevaplandırınız), 765 sayılı kanun döneminde işlemiş olduğu iki ayrı suçtan dolayı 25’er yıl hapis cezası almış ve bu cezalar aynı kanunun 72. maddesi gereğince müebbet hapis cezası olarak toplanmıştır. Eski İnfaz Kanunu’nun 19. maddesine göre: “müebbet hapis cezasına hükümlüler 20 yıllarını çektikleri takdirde koşullu salıvermeden yararlanacaklardır”. Y, durumunun yeni 5237 sayılı TCK ve 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun’a göre değerlendirilmesi amacıyla hükmü veren mahkemeye başvurmuştur. Siz mahkeme hakimi olsaydınız ne karar verirdiniz?

SORULAR (100 puan):

1. Fail ve mağdurları göstererek suçları belirleyiniz ve bu suçlarla ilgili nitelikli halleri gösteriniz.

2. Teşebbüs halinde kalan suçları belirleyiniz.

3. İştirak halinde işlenen suçların ve iştirakin şeklini belirleyiniz.

4. Suçların içtimaı durumlarını belirleyiniz.

5. Ceza sorumluluğunu kaldıran veya azaltan nedenleri belirleyiniz.

6. Faillerin sorumluluğunu, hukuki durumlarını belirleyiniz.

7. Olayı müsadere açısından değerlendiriniz.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Selçuk Hukuk Borçlar Genel Vize Soruları (2007/08)

2007 – 2008 ÖĞR. YILI, S.Ü. HUKUK FAK. BORÇLAR HUKUKU GENEL HÜK. VİZE İMTİHANI 18.01.2008 …

X