Anasayfa / Eğitim / Selçuk Hukuk İş Hukuku Final Soruları (2001/02)

Selçuk Hukuk İş Hukuku Final Soruları (2001/02)

S.Ü. HUKUK FAKÜLTESİ 

2001 – 2002 ÖĞRETİM YILI İŞ VE SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU DERSİ FİNAL SINAVI 

(İKİNCİ ÖĞRETİM)

SINAV TALİMATI : 1) Sınav süresi 1 saat 15 dakikadır. 2) Başka kağıt verilmeyecektir. 3) Kanun kullanmak yasaktır. 4)Gerekçesiz veya yanlış gerekçeli cevaplar değerlendirilmeyecektir.

 

I. BİREYSEL İŞ HUKUKU

A isimli işçi, işyeri dışında meydana gelen olay nedeniyle tutuklanmış, ancak suçsuz olduğu gerekçesiyle on beş gün sonra salıverilmiştir. İşveren A’nın hizmet sözleşmesini devamsızlıkta bulunduğu gerekçesiyle feshetmiş ve işçi kıdem tazminatı ödememiştir. Ancak daha sonra fesihten vazgeçmiştir.

1) İşverenin, A’nın hizmet sözleşmesini feshetmesi ve kıdem tazminatı ödememesi yerinde midir? (15 Puan)2) İşverenin, fesihten vazgeçtiğini A’ya bildirmesinin hukuki sonuçları nelerdir? (10 Puan)

 

II. TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ

İşveren İ’ye ait Konya ‘da bulunan un fabrikası için A Gıda İş Sendikası yetki belgesi almış ve bu işyeri için toplu iş sözleşmesi yapılmıştır. Yine aynı işverene ait bulunan Karaman’daki bulgur fabrikası için B Gıda İş Sen. Toplu iş sözleşmesi yapmak üzere Bakanlığa başvurmuş ve Bakanlık, yetkili olduğuna ilişkin tespitini ilgililere bildirmiştir. A Gıda İş Sen. Bakanlık tarafından yapılan tespite itiraz etmiştir. Yargıtay’ın konuyla ilgili görüşünü de belirtmek suretiyle olayı tüm sonuçları ile tartışınız. (25 Puan)

III. GREV LOKAVT HUKUKU

A-İş Sen ile B-İşv. Sen. arasında işveren İ’ye ait işyeri için yürütülen toplu görüşmelerde İ, işçi sendikasını baskı altında tutmak amacıyla işyerini kapatmaya karar vermiş ve durumu işçilere bildirmiştir. İ’nin işyerini kapatması halinde işyerinde çalışan işçilerin işverenden isteyebilecekleri haklar nelerdir? (25 Puan)

IV. SOSYAL GÜVENLİK HUKUKU

Elektronik eşya servisinde çalışan A, bir arızayı gidermek üzere işveren tarafından verilen adrese giderken yolda trafik kazası yapmıştır. Kaza A’nın aşırı süratli gitmesi ve hatalı sollama yapması sonucunda meydana gelmiştir. İşveren henüz A’yı Sosyal Sigortalar Kurumu’na bildirmemiştir.

1) Bu olay üzerine işveren nereye veya nerelere hangi süre içerisinde hangi bildirimlerde bulunacaktır? (5 puan)
2) Sosyal Sigortalar Kurumu’nun olay üzerine A’ya yapacağı sağlık yardımları herhangi bir şarta tabi midir? A’ya yapılan sağlık yardımlarının bedeli için Sosyal Sigortalar Kurumu, olayda herhangi bir kusuru bulunmayan işverene rücu edebilir mi? (10 puan)
3) Yapılan sağlık yardımları sonucunda A’nın meslekte kazanma gücünü yüzde 40 oranında kaybettiği anlaşılmıştır. Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından kusurlu olarak kazaya sebebiyet veren A’ya gelir bağlanabilir mi? Bağlanırsa bunun miktarı nasıl belirlenir? A, gelir yerine toplu bir ödeme alma hakkına sahip midir? Açıklayınız. (10 puan)

Başarılar dilerim.
#000000″> Doç. Dr. Halûk Hâdi SÜMER

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Selçuk Hukuk Anayasa Hukuku 2008-2009 Final soruları (N.Ö.)

S.Ü. HUKUK FAKÜLTESİ ANAYASA HUKUKU (N.Ö.) FİNAL SINAVI  09.06.2009 TALİMAT: Süre 90 dakikadır.Cevaplar gerekçeli olacaktır.Mevzuat kullanmak serbesttir. …

X