Anasayfa / Haber & Güncel / 10 Yeni Hukuk Fakültesi Daha

10 Yeni Hukuk Fakültesi Daha

YÖK, 10 üniversitenin hukuk fakültesi açma isteğini kabul etti. Bakanlar Kurulu’nun, yeni hukuk fakültelerinin kurulmasını kabul etmesi durumunda 10 hukuk fakültesi daha kurulmuş olacak. YÖK tarafından hukuk fakültesi kurulmasına izin verilen fakülteler şunlar: Beykent, Doğuş, Fatih, İnönü, İstanbul Aydın, İzmir, Okan, 19 Mayıs, Süleyman Demirel, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversiteleri.

Ancak YÖK, bu fakültelerle ilgili olarak bazı çekinceler de koydu. Taleplerin kabul edildiği kararda, bir fakültenin kurulmasına izin verilmesinin, o fakültede öğretime hemen başlanması sonucunu doğurmayacağı belirtildi. YÖK, bu hususun da belirtildiği kararı, ilgili üniversitelere de yolladı. Kararda, kuruluşuna izin verilen fakültelerde aranan koşulların taşıdığının tespit edilmesi halinde, öğretim faaliyetine başlamasına izin verileceği de belirtildi. Ayrıca ilgili üniversitelerin, gerekli öğretim üyelerinin yetiştirilmesi için gerekli hazırlıkları yapması da gerekecek. Bu koşulların sağlanması durumunda ve üniversitenin talebi üzerine, öğrenime başlama izni verilecek.

YÖK, bu üniversitelerde hukuk fakültesi kurulması talebini olumlu bularak Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdi.  Fakültelerin kurulması için, Bakanlar Kurulu’nun kararı gerekiyor.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.
X