Anasayfa / Haber & Güncel / Adalet Bakanlığı’ndan Personel Alım Duyurusu

Adalet Bakanlığı’ndan Personel Alım Duyurusu

Adalet Bakanlığı, 3 Haziran günü internet sitesinde yaptığı duyuru ile, 2009 yılı içinde değişik kadrolarda görevlendirilmek üzere 13.300 personel alımı yapacağını duyurdu. Bakanlığın sitesinde yapılan duyuruya göre, personel, sözleşmeli ve açıktan atama şeklinde kadrolu olarak alınacak. Yargı hizmetlerinin adil ve hızlı yürütülmesi, yardımcı personelin yeterli sayıda olması gerekliliğine ve çağdaş bir infaz sisteminin uygulanmasına vurgu yapılan duyuru metni ise şöyle:

 

T.C.
ADALET BAKANLIĞI
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
Sayı: 19                                                                                    03.06.2009

BASIN DUYURUSU

Adalet Bakanlığı, yargı hizmetlerinin adil, etkili ve hızlı bir şekilde sunulmasını sağlayacak politikaları geliştirmek ve uygulamakla görevlidir. Mahkemelerin adalet dağıtma hizmetini en iyi şekilde yerine getirebilmesi ise hakim ve Cumhuriyet savcılarının yanısıra yardımcı personelin de yeterli sayıda olmasına bağlıdır.

Artan iş yükü karşısında, hakim ve Cumhuriyet savcısı sayısının yetersiz olması ve yardımcı personel eksikliği; yargının yavaş işlemesine, adaletin gecikmesine ve telafisi zor hak kayıplarına yol açmaktadır. Önümüzdeki süreçte yeni adliyelerin hizmete girmesi ve bölge adliye mahkemelerinin faaliyete geçirilmesi planlandığından  mevcut personel açığının giderilmesinin yanında ek personele de  ihtiyaç duyulmaktadır.

Ayrıca yaklaşık 112 bin tutuklu ve hükümlünün kaldığı ceza infaz kurumlarında, çağdaş bir infaz sisteminin uygulanması, yeterli ve nitelikli personelin bulunmasını gerektirmektedir. Ancak artan hükümlü ve tutuklu sayısı karşısında infaz koruma memuru sayısının yetersiz kalması, cezaevlerinde çeşitli sorunlara neden olmakta, iyileştirme önlemlerinin uygulanmasını zorlaştırmaktadır.

Adalet hizmetlerinin adil, etkili ve hızlı bir şekilde yerine getirilmesi ve yargının gecikmesinden kaynaklanan mağduriyetlerin önlenmesi amacıyla Bakanlığımızca 2009 yılı içinde toplam 13.300 yeni personel alınacaktır.

Bu kapsamda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi uyarınca, 2009 yılında ilk defa istihdam edilmek üzere Haziran ve Temmuz aylarında 3.000 zabıt katibi ve 3.000 infaz koruma memuru olmak üzere toplam 6.000 sözleşmeli personel alınacaktır. Bunun dışında yine bu yıl Ekim ve Kasım aylarında da 3.000 zabıt katibi ve 3.000 infaz koruma memuru olmak üzere 6.000 personelin daha alınması planlanmaktadır.

Bunlara ek olarak, Merkezi Yönetim Bütçe Kanununa göre Bakanlığımıza verilen açıktan atama izni çerçevesinde çeşitli unvanlarda 1300 kadrolu personel alınacaktır.

Sözleşmeli personel alımında ve açıktan atamalarda, daha önce memur alımlarında uygulanan sistem uygulanacak ve personel ihtiyacı bulunan illerdeki Adalet Komisyonlarınca sınavlar yapılacaktır. Bu sınavlara, 2008 KPSS sınavının ilgili puan türünde 70 ve üzerinde puan alan adaylar başvurabilecektir. Zabıt katipliği ve infaz koruma memurluğu için  aranan genel ve özel şartlar yapılacak ilanlarda belirtilecektir.

Personel alımına ilişkin başvuru şartları, yerleri ve tarihleri hakkındaki ayrıntılı bilgiler, en kısa sürede Adalet Bakanlığının “www.adalet.gov.tr” adresli web sayfasında yer verilecek ilanlarla duyurulacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Avukatlık Kanunu Değişiyor 1: Mesleğe Kabul, Sınav, Staj

Yeni Avukatlık Kanunu, uzun zamandır tartışılmakta ve kanunun yazım süreci devam etmekteydi. Türkiye Barolar Birliği’nin de …

X