Anasayfa / Haber & Güncel / Arabuluculuk Sınavına Başvuru İstatistikleri Yayınlandı

Arabuluculuk Sınavına Başvuru İstatistikleri Yayınlandı

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı, 21 Aralık’ta yapılacak ikinci arabuluculuk sınavı öncesi, sınava başvuru istatistiklerini yayınladı. Adalet Bakanlığı ve Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın internet sayfasında 17 Aralık 2013 günü yayınlanan istatistiklere göre, 21 Aralık 2013 tarihinde yapılacak sınava katılmaya 1741 kişi hak kazanmış. İlk sınav için yayınlanan istatistiklerde 1638 kişinin sınava katılmaya hak kazandığı açıklanmıştı. İstatistikler, önceki duyuruda olduğu gibi sınava katılmaya hak kazananlar için cinsiyete, meslek gruplarına, yaş gruplarına ve illere göre dağılım şeklinde açıklanıyor. Haftasonu sınava katılacak adaylara başarılar diliyoruz. Sınava katılmaya hak kazanan 1741 kişiye ilişkin ayrıntılı istatistikleri ise yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Erkek Adaylar Daha Fazla Başvuruda Bulunmuş

Sınava katılmaya hak kazanan 1741 adayın 919’unu erkek adaylar oluştururken, kadın adayların başvuru sayısı 822. Bu da sınava katılacakların yaklaşık %53’ünü erkeklerin oluşturduğunu gösteriyor.

Arabuluculuk İçin En Yüksek Müracaat, Avukatlarda

Önceki sınavda olduğu gibi, arabuluculuk için en yüksek başvuru yine avukatlarda görünüyor. Toplam 1680 başvuru ile tüm adayların %96’sını avukatlar oluşturuyor. Bunun yanında 14 hukuk müşaviri, 9 akademisyen, 4 noter, 3 hakim de başvuranlar arasında bulunuyor.

Arabuluculuk, Orta Yaşlarda Daha Çok Tercih Nedeni

Sınava başvuru yapan 1741 adayın yarısından fazlasını (873) 31 ila 40 yaş arasındakiler oluşturuyor. 40 – 50 yaş grubunda ise 523 geçerli başvuru yapılmış. 25 – 30 yaş arasında 145 başvuru yapan nispeten daha genç kesimin arabuluculuk için çok istekli olmadığı görünüyor.

Başvurularda İstanbul Yine Başı Çekiyor

Önceki sınava 54 farklı ilden başvuru yapılmışken, ikinci sınavda 44 ilden başvuru yapıldığı görülüyor. Tüm başvuruların %41’ini ise 713 başvuruyla İstanbul oluşturuyor. İstanbul’u 218 başvuruyla Ankara ve 85 başvuruyla İzmir izliyor.

İstatistikler için: T.C. Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Arabuluculuk Uygulamalarında Başarı Oranı % 95

Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı, zaman zaman arabuluculuk uygulamalarına ilişkin istatistiki verileri yayınlıyor. Son istatistikler, …

X