Anasayfa / Avukat / Avukat Bürolarında İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Zorunluluğu 1 Temmuz’da Başlıyor

Avukat Bürolarında İş Güvenliği Uzmanı Çalıştırma Zorunluluğu 1 Temmuz’da Başlıyor

2012 yılında kabul edilen 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uyarınca işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için kanun kapsamında kalan tüm işyerlerinde çalışan sayısı ve işyerinin tehlike sınıfına göre tam zamanlı veya kısmi zamanlı olarak bir iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirilmesi gerekiyor.

Avukat büroları, kanun kapsamında az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinden sayılmış ve kanunun yürürlük maddesi uyarınca bu sınıfta yer alan işyerlerine ilişkin hükümlerin 01.07.2016 tarihinden itibaren geçerli olacağı düzenlenmişti.

Belirlenmiş olan tarihin de gelmiş olmasıyla, 01.07.2016 tarihinden itibaren çalışan sayısı on kişiden az olan avukatlık bürolarında işveren avukat ya da onun yetkilendireceği vekili bu konuda eğitim almak ve sınavda başarılı olmak kaydıyla, işyerinde iş güvenliği uzmanının görevlerini ifa edebilecek. Çalışan sayısının on kişiden fazla olduğu bürolarda ise bu konuda uzman kişi ya da firmalardan ücret karşılığında iş güvenliği hizmeti alınabilecek. Elbette ki, çalışan sayısının on kişiden az olduğu bürolarda da ücret karşılığı iş güvenliği uzmanı istihdam edilmesi mümkün.

Bu yükümlülüğe uymayanlar hakkında idari para cezaları öngörüldüğünü de belirterek, yasanın yürürlüğe girişi öncesinde bir iş güvenliği uzmanı ile anlaşmanız gerektiğini hatırlatalım.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.
X