Anasayfa / Adliye / Avukatlar İçin Başörtü Serbestisi

Avukatlar İçin Başörtü Serbestisi

Danıştay 8. Dairesi’nden şaşırtmayan karar. Evet çok da  üzerinde  durulacak, şaşılacak bir gelişme olduğunu söylemek içinde bulunduğumuz şartlarda pek de  gerçekçi olmaz. Her şey, Avukat Kimliğini yenilemek isteyen bir avukatın, başörtüsüyle çekilmiş fotoğrafının, Barolar Birliği’nce reddedilmesi üzerine, Meslek Kurallarının  20. maddesinin iptali istemiyle  Danıştay’da dava açmasıyla başladı. Söz konusu maddede bahsi geçen ‘’Avukat ve avukat stajyerleri mesleğe yaraşır bir kılık ve kıyafetle başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar” kısmında ‘başları açık’ ibaresinin yürütmesi oy çokluğuyla durduruldu. Danıştay ilgili dairesi gerekçesinde ”…Bu bakımdan mesleğin kendine özgü kuralları bulunduğundan avukatlık mesleği anayasada yapılan kamu görevlisi tanımı içinde de değerlendirilmemektedir. Aksine bir yaklaşımla sadece yürütülen hizmetin kamu hizmeti olmasından hareketle kamu görevlilerinin tabi olduğu kurallara tabi kılınması mesleğin niteliği ve gerekleriyle örtüşmeyecektir” şeklinde yürütmenin  durdurulması kararına açıklık getirdi.

İlerleyen zamanda takip eden gelişmeler ve Baroların tepkisi nasıl olur bilinmez. Özgürlükler açısından doğal, ancak  zamanlama ve ülkemizin mevcut sürecinde düşündürücü buluyorum. Dileriz kararın neticeleri meslek onuruna yakışır nitelikte çalışan tüm meslektaşlarımız için hayırlı olur.

Yazar: Görkem Tan

Görkem Tan
Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Avukat, Blogger.

Ayrıca bknz.

Yine Yeni Yeniden

Geçtiğimiz hafta sonu üniversiteye giriş sınavları tamamlandı. Milyonlarca öğrenci hedeflerini tutturabilmek için sıralarda ter döktü. …

X