Anasayfa / Avukat / Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Değişti, Bazı Vekalet Ücretlerinde İndirim Yapıldı

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Değişti, Bazı Vekalet Ücretlerinde İndirim Yapıldı

Türkiye Barolar Birliği’nin bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan tebliği ile Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi‘nde değişiklik yapılarak, bazı mahkeme vekalet ücretlerinde kısmi indirime gidildi. Barolar Birliği’nin web sitesinde bugün yayımlanan 2015/87 sayılı duyuru ile değişiklik gerekçesi olarak Danıştay’ın verdiği yürütmeyi durdurma kararı gösterildi. Tarifede yapılan değişkilikler şöyle:

  • Tahliyeye ilişkin icra takiplerinde artık maktu vekalet ücreti uygulanacak.
  • İcra Dairelerinde borçlu vekili olarak takip edilen işlerde vekalet ücreti, artık tarifenin üçüncü kısmındaki nisbi değerlerin yarısı olarak belirlenecek.
  • Vergi mahkemelerinde takip edilen işlerde, ücretin belirlenmesinin Avukatlık Kanunu m.164’e göre yapılacağı hallerde, vekalet ücreti artık tarifenin üçüncü kısmındaki gibi nisbi olarak değil, Vergi Mahkemeleri için belirlenen maktu ücretin dört katı olarak uygulanacak.
  • Tarifenin 22. maddesinde belirlenen seri davalara ilişkin vekalet ücreti oranlarında da 10 puanlık indirim yapıldı.
  • Sulh Hukuk Mahkemeleri, Sulh Ceza Hakimlikleri ve İnfaz Hakimlikleri vekalet ücretleri 750 TL’den 600 TL’ye indirildi.
  • İdare ve Vergi Mahkemelerindeki duruşmalı işlere ilişkin vekalet ücreti 1.500 TL’den 1.250 TL’ye indirildi.
  • Danıştay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nde ilk derece mahkemesi olarak görülen işlerdeki vekalet ücreti 3.000 TL’den 2.500 TL’ye indirildi.
  • Tarifenin ikinci kısım, ikinci bölümüne eklenen 22. satır ile tahliyeye ilişkin icra takiplerinde vekalet ücreti 1.500 TL olarak belirlendi.

Değişiklikler bugün itibariyle yürürlüğe girdi.

Yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Kredi Kartına Taksitle Vekalet Ücreti Dönemi Başladı

Son yıllarda teknolojik atılımlarını hızlandıran Türkiye Barolar Birliği, avukatların müvekkillerinden kredi kartı ile tahsilat yapabilmeleri için …

X