Anasayfa / Haber & Güncel / Bu Sayfaya Erişim, Bakan Emriyle Engellenmiştir

Bu Sayfaya Erişim, Bakan Emriyle Engellenmiştir

Neden olmasın? 5651 sayılı yasada yapılması öngörülen değişikliklerin mevcut haliyle yasalaşması durumunda TİB tarafından veya bakan emriyle bir web sitesi / sayfası doğrudan erişime engellenebilecek. Tabii, iş bununla da kalmıyor, yasa teklifi her biri birbirinden manidar hükümler içeriyor.

Torba yasalarla yamalı bohçaya dönen adalet sistemimizde son günlerde yüksek vokalle tartışılan iki konu var: İnternete sansür ile HSYK’nın yapısını değiştiren yasa. HSYK ile ilgili konu bir yana, internet ortamına getirilmeye çalışılan sansürle ilgili olarak web üzerinden yayın yapan bir platform olarak fikir beyan etmemenin, bu durumu kabullenmek anlamına geleceğine inandığımızdan, birkaç satır da biz karalamak istedik. Kıyısından köşesinden web yayıncılığına az biraz bulaşmış herkes için de böyle olmalı zaten. Belki de son özgür kale olan internet, hepimizin. 5651’i derinleştiren yasa tasarısıyla ilgili çok şey söylendi, tartışıldı [1] [2] [3] [4]. Amacımız burada söylenmeyeni söylemek iddiası değil, 5651’den bu yana aksak biçimde varlığını sürdürmeye çalışan internet dünyamızı bekleyen sansür tehlikesine dikkat çekmeye çalışmak ve okuyucularımızı bilgilendirmek. Bu konuda bir kamuoyu oluşturulmasına bir nebze olsun katkıda bulunmak.

Öncelikle yasa genel gerekçesi ve maddeler: tbmm.gov.tr

5651’i Değiştiren Yasa Teklifi Ne Getiriyor?

  • Hali hazırda uygulanmakta olan web sitesi engelleme dışında buna ilave olarak IP ve URL tabanlı engelleme getiriliyor. Böylece bir sitenin tamamını erişime engellemek yerine belli bir sayfayı erişime engellemek mümkün olabilecek.
  • Erişim engelleme için aranan katalog suçlar genişletilerek, kişilik hakkı ihlali ve özel hayatın gizliliği gibi durumlar halinde de erişim engelleme kararı verilebilecek. 5651 sayılı yasanın mevcut halinde, kişilerin düzeltme ve cevap hakkı varken, bu kaldırılıyor ve kişilik haklarının ihlal edildiğini düşünen kişiler için direkt olarak Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvuru hakkı getiriliyor. Mahkeme, 24 saat içinde duruşmasız olarak karar vermek zorunda.
  • Özel hayatın gizliliğini ihlal söz konusu olduğundan kişiler veya tüzel kişiler doğrudan TİB’e başvurarak erişim engelleme talep edebilecek. Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde doğrudan TİB tarafından veya (Ulaştırma) bakan emri ile erişim engelleme kararı verilebilecek. Karara uymayanlara idari para cezası uygulanacak.
  • Yer sağlayıcıların, içeriği yayından kaldırma yükümlülüğü mutlak biçimde arttırılarak, yayından kaldırmama halinde 10.000 TL’den 100.000 TL’ye varan idari para cezaları uygulanacak.
  • DNS konusu
  • Erişim Sağlayıcıları Birliği kurularak, internet servis sağlayıcıları, hosting ve telekomünikasyon firmaları buraya üye olmaya zorlanacak.
  • İnternet servis sağlayıcıları, kullanıcıların web trafik bilgilerini 2 yıla kadar kayıt altında tutacak.
  • Toplu kullanım sağlayıcıları olarak tanımlanan internet kafe benzeri yerler de gerekli filtre ve önlemleri almak zorunda kalacak. Aksi halde, onları da idari para cezaları bekliyor.

Yasa genel gerekçesinde özel hayat ve kişilik haklarının korunması ile halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığı ile alenen aşağılanmasını engellemek, nefret söylemine karşı mücadele gibi kavramlara yer verildiği görülüyor ancak yasa metninin bunları sağlayacağına dair ne yazık ki bir emare bulunmuyor.

Konuyla ilgili diğer haber ve yorumlar:

Bu haberi okumanız engellenebilir

İnternetimiz Çin’e dönecek

Yeni internet kanunları nasıl olmalıydı?

AKP’nin internet düzenlemesine tepkiler büyüyor #SansüreHayırDe

Tasarı yasalaşırsa hükümet, son iki yılda girilen tüm siteleri izleyebilecek

AKP Sözcüsü Hüseyin ÇELİK’ten internet özgürlüğü açıklaması

Faruk ECZACIBAŞI: İnternette insan haklarına saygı istiyoruz

GIF’lerle yeni internet sansürü kanunu

İnternet sansürüne hep birlikte hayır demek için 10 neden

Change.org.tr kampanyası

Sansüre Sansür: Türkiye’de internet sansürünün kısa tarihi… ve mümkün geleceği!

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Yasa Teklifi Komisyondan Geçti, Bakanlara Doğrudan Erişim Engelleme Yetkisi Geliyor

Bazı milletvekillerince hazırlanarak yasa teklifi olarak sunulan torba yasa, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün …

X