Anasayfa / Haber & Güncel / Danıştay Saldırısında Karar: Ağırlaştırılmış Müebbet

Danıştay Saldırısında Karar: Ağırlaştırılmış Müebbet

Danıştay 2. Dairesi’ne 17 Mayıs 2006’da düzenlenen hain saldırının sanığı Alparslan Arslan, Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’i öldürmek ve Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak suçlarından  iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Arslan& ;#39;ın karardan önce başbakan ve cumhurbaşkanını “şeriatı ilan etmeye” çağırması dikkat çekti. Milliyet Gazetesi’nin sitesinde yayınlanan haber metni şöyle:

Danıştay 2. Daire’ye 17 Mayıs 2006’da düzenlenen silahlı saldırı davasında karar çıktı. Davanın bir numaralı sanığı avukat Alparslan Arslan, “Danıştay üyesi Mustafa Yücel Özbilgin’i öldürmek” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm edildi. Arslan’ın yanı sıra üç sanığa daha müebbet hapis cezası verildi.
Arslan karardan önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı şeriat ilan etmeye çağırırken, Genelkurmay’ın şeriat devletine karşı koyması halinde çok kan döküleceğini iddia etti. Müebbet hapse çarptırılan 3 sanıktan Osman Yıldırım ise karardan sonra heyete “İngiliz p…..n kurduğu cumhuriyeti başınıza yıkacağım” dedi. Mahkeme, Arslan dışındaki sanıkların cezalarında indirime gitti.

Karar Duruşması

Türban kararı nedeniyle Danıştay 2. Daire’ye düzenlenen ve Özbilgin’in ölümü, diğer daire üyelerinin de yaralanmasıyla sonuçlanan silahlı saldırıya ilişkin davanın karar duruşması, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Cumhuriyet gazetesine 3 kez el bombası atmakla da suçlanan 7 tutuklu sanık, avukatları ve aileleri katıldı. Cumhuriyet gazetesi ve Danıştay avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmada sanıklara son sözleri soruldu.

Şeriat Çağrısı

Sanıklar Yıldırım, İsmail Sağır, Tekin İrşi, Erhan Timuroğlu, Aykut Metin Şükre ve Süleyman Esen son sözlerinde saldırılarla ilgileri olmadığını belirterek beraatlarını talep etti. Davanın bir numaralı sanığı Arslan ise duruşmada şöyle konuştu:
“Ben şeriatın ilan edilmesini istiyorum. Genelkurmay, şeriatın önüne geçmeye çalışmasın. Çok kan dökülür. Ben buradan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan Türkiye’de şeriatı ilan etmelerini talep ediyorum. Diğer sanıklar suçsuzdur. Bu olayla hiçbir alakaları yok.”

Tutanaklara Geçti

Arslan’ın şeriat talebini tutanaklara geçen Mahkeme Başkanı Orhan Karadeniz, kararın açıklanması için duruşmaya 21.00’e kadar ara verildiğini açıkladı. Saat 21.30’da açıklanan karara göre Arslan “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve “Özbilgin’i tasarlayarak öldürmek” suçlarından 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkûm oldu.
Danıştay 2. Dairesi Başkanı Mustafa Birden ile üyeler Ayla Gönenç, Ayfer Özdemir ve tetkik hâkimi Ahmet Çobanoğlu’nu “tasarlayarak ve yerine getirdikleri kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs etmek” suçundan toplam 60 yıl hapse mahkûm edilen Arslan, “bomba bulundurmak, atmak, mala zarar vermek ve ruhsatsız silah taşımak” suçlarından da toplam 8 yıl 9 ay ceza aldı.

Üç sanığa da Müebbet Hapis

Yıldırım, Timuroğlu ve Sağır ise “Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs” suçundan ayrı ayrı müebbet hapse çarptırıldı. 3 sanık “Özbilgin’i öldürmek ve diğer üyeleri öldürmeye teşebbüs suçuna yardım etmek”, “Cumhuriyet’e bomba atmak” ve “bomba bulundurmak” suçlarından ayrı ayrı 43’er yıl 11’er ay 15’er gün hapse mahkûm oldu. Esen ve İrşi de “silahlı örgüt üyesi olmak” ve “patlayıcı madde bulundurmak” suçlarından 10’ar yıl 2’şer ay 15’er gün hapis cezası alırken, Şükre, Ayhan Parlak ve Salih Kurter de beraat etti.

Ata’ya ve Heyete Hakaret

Kararın açıklanmasının ardından Yıldırım, jandarmalar eşliğinde salondan çıkarılırken, mahkeme heyetini tehdit ederek “İngiliz p…..n kurduğu laik cumhuriyeti başınıza yıkacağım. Yegane hedefim de 2. Osmanlı Devleti’ni kurmaktır” dedi. Mahkeme başkanı Karadeniz, Yıldırım’ın bu sözlerini de tutanaklara geçirdi.

Hapisten çıkamayacak

Karar uyarınca sanık Alparslan Arslan iki ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığı için Şartla Salıverme Yasası’ndan yararlanamayacak. Cezasında başka indirim yapılmayan Arslan, ömür boyu cezaevinde kalacak. Arslan’ın aldığı diğer cezalar hesaplanarak hücre cezasına çevrilecek. Müebbet hapse mahkûm edilen sanıklar Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Erhan Timuroğlu infaz yasası uyarınca 30’ar yıl cezaevinde kalacak. Bu sanıklar ayrıca diğer hapis cezalarını da çekecek. Süleyman Esen ve Tekin İrşi de infaz yasası uyarınca yaklaşık 6 yıl cezaevinden çıkamayacak.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/2008/02/14/guncel/axgun02.html

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Atatürk Köşesi’nin Kaldırılmasına Danıştay Onay Vermedi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı ve özel okullarda Atatürk Köşesi uygulaması zorunluluğuna yer vermeyen yönetmelik hakkında Danıştay …

X