Anasayfa / Haber & Güncel / Erişime Engelli Site Sayısı 20 Bine Yaklaştı

Erişime Engelli Site Sayısı 20 Bine Yaklaştı

Türkiye’de erişime engelli site sayısı 20 binlere yaklaştı. Engelliweb.com sitesinin verilerine göre Türkiye’den erişime engellenmiş web site sayısı bu yazının hazırlandığı tarih itibariyle 18.912’ye ulaştı. Tabi bu sayı, tespit edilebilen engelli siteleri ifade ediyor. Bunların dışında ne kadar sitenin erişime engellendiği tam olarak bilinmiyor. Çünkü TİB, engelli site sayısını halen açıklamıyor. Ancak 110 bin siteden içerik çıkarma işleminin yapıldığı düşünüldüğünde, bu sayının çok daha yukarılarda olduğu muhakkak. Bugün artık gelinen noktada bu durum, devlet sansürü olarak kabul edilmekte.

Erişime Engelleme İstatistikleri

Erişim engelleme tedbirine, TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı), Savcılık ve Mahkeme kararlarıyla başvurulabiliyor. Tabii erişim engelleme kararı bir süre sonra tedbir olmaktan çıkıyor ve kalıcı hale geliyor.

Erişim engellemelerinde işini layıkıyla(!) yerine getiren kurum, TİB. Engelliweb.com sitesinin verilerine göre, bugüne kadar erişime engelleme kararı verilmiş 18.892 sitenin %84’ünde bu karar TİB tarafından alınmış. %84’lük oran, 15.918 gibi bir sayıya tekabül ediyor. Bir devlet kurumunun böylesi bir performans göstermesi ne yazık ki bu kez gurur vermiyor. Esasen bu konuda tek yetkili olması gereken mahkemelerin verdiği engelleme kararı sayısı 942 iken, Savcılık tarafından verilen karar sayısı ise 805.

Filtre Meselesi

Engelliweb.com’da, yoğun çabalar sonucu 22 Kasım 2011 tarihi itibariyle yürürlüğe giren ve BTK Başkanı’na göre 1,5 milyon abonenin başvurduğu, çocuk ve aile filtresine takılan siteler de listeleniyor. Elbette ki yalnızca kullanıcılar tarafından bildirildiği kadarıyla. Erişim engelemelerinde olduğu gibi, burada da oldukça çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. Birkaç proxy servisinin yanı sıra iki iç çamaşırı sitesinin de filtreye takılması, internet sansüründe gelinen noktayı göstermesi açısından oldukça ilginç.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Kanadı Kırık Kuş ve Yasağa İlk Gün Tepkileri

Mümkün mü, yapılabilir mi, nasıl olur derken sonunda bizzat hükümet tarafından ‘baş belası’ olarak görülen …

X