Anasayfa / E-Hukuk / Facebook: Türk Hükümetiyle Bazı Kullanıcı Bilgilerini Paylaştık

Facebook: Türk Hükümetiyle Bazı Kullanıcı Bilgilerini Paylaştık

Bir süre önce hükümetlerin kullanıcı taleplerine ilişkin şeffaflık raporları yayınlamaya başlayan Google ve Twitter’ın ardından Facebook da ilk şeffaflık raporunu yayınladı. Global Devlet Talepleri Raporu başlığı altında yayınlanan rapor, 2013 yılının ilk altı ayını kapsıyor. Akıllara hemen Gezi Parkı Protestoları ve devam eden süreçte çok konuşulan Facebook’un bilgi paylaşıp paylaşmadığı tartışmaları gelse de, Facebook sözcüsü Sarah Feinberg, Türkiye’deki gösterilerle ilgili hiçbir kullanıcı bilgisi paylaşılmadığını açıkladı. Devlet veri talebini, kullanıcıların isim ve hizmet süresi gibi bilgilerin yanı sıra IP adresi kayıtları ve gerçek hesap içeriklerine yönelik talepler olarak tanımlayan Facebook, bu konuda hassas davrandıklarını ve devletlerin bilgi talep edebilmeleri için aşmaları gereken çok yüksek bir yasal çıta olduğunu belirtiyor. Hükümetlerin taleplerine ilişkin bu ilk raporun ardından düzenli olarak rapor yayınlayacağı da raporda belirtilen bir başka husus. 

Türkiye’nin Facebook’tan Talepleri

Facebook Global Devlet Talepleri Raporu’na göre Türkiye’den 170 kullanıcı / hesap için toplam 96 başvuru yapılmış. Aynı rapora göre bu taleplerin %47’si olumlu karşılanmış. Raporda ne tür taleplerin geldiği ve nelerin karşılandığına ilişkin ayrıntılı bilgi yer almıyor. Raporda genel ifadelerle rakamlara ve oranlara yer verilmiş. Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında taleplerin karşılanma oranı bakımından Türkiye 71 ülke içinde 26. sırada.

Facebook Rapor

Diğer Ülkeler

Talep sayısı bakımından ABD, 11 binin üzerinde taleple listenin başını çekiyor. ABD hükümetinin taleplerinin karşılanma oranı %79 olarak açıklanmış. Bundan başka Almanya, Fransa, Hindistan, İngiltere ve İtalya gibi ülkeler binden fazla talepte bulunmuş. Raporda 71 ülkenin toplam talep ve kullanıcı / hesap talep sayıları ile bunların yüzde cinsinden karşılanma oranları yer alıyor.

Türkçe raporun tamamını incelemek için: Global Devlet Talepleri Raporu Facebook

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

İtalya’da Aldatmaya Dayalı Boşanmaların %40’ı WhatsApp Kaynaklı

Şubat ayında Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınan ve geçtiğimiz günlerde mesajlaşma hizmetinde okundu bilgisine …

X