Anasayfa / Haber & Güncel / Hrant Dink’in Katili 18 Yaşından Küçük

Hrant Dink’in Katili 18 Yaşından Küçük

Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesi ile ilgili davanın dördüncü duruşmasında 8’i tutuklu 19 sanıktan 15’inin çapraz sorguları tamamlandı. Mahkeme, yaklaşık 9 saat süren duruşmada, yaş tespitiyle ilgili olarak yeniden rapor hazırlanması talebini reddederek tetikçi O.S.’nin cinayeti işlediği sırada 18 yaşından küçük olduğuna karar verdi.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin 8’i tutuklu 19 sanığın yargılandığı davanın 4. duruşması sona erdi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya getirilen tutuklu sanıklar, güvenlik nedeniyle hakim ve savcıların kullandığı üst giriş kapısından adliyeye alındı. Dört tutuksuz sanık dışında tüm sanıklar duruşmaya katıldı. Duruşmaya katılmayanlar arasında ifadesi merakla beklenen davanın kilit isimlerinden Jandarma Muhbiri Coşkun İğci de bulunuyordu. Duruşmaya Hrant Dink’in eşi Rakel Dink ile kızı Sera Dink de katıldı. Davanın 11 Şubat 2008 tarihindeki son duruşması, tüm sanıkların çapraz sorgularının tamamlanması için ertelenmişti. Üçüncü duruşmada, tutuklu sanıklardan Ersin Yolcu, Ahmet İskender, Mustafa Öztürk ile tutuksuz sanıklardan Yaşar Cihan, Salih Hacısalihoğlu, Halis Egemen ve Alper Esirgemez’in çapraz sorguları tamamlandı.

Duruşma sırasında tutuklu sanıklardan Yasin Hayal’in, müdahil avukatlarının sorularına karşı gösterdiği tavır nedeniyle mahkeme başkanı tarafından, duruşma salonundan çıkarıldığı öğrenildi.

Polis muhbir Erhan Tuncel de, ifadesi alınacak olan sanık Ersin Yolcu’ya soruları yanıtlamaması yönünde baskı yaptığı iddiasıyla duruşma salonundan çıkartıldı. Sanık Ersin Yolcu’nun soruları yanıtlamasından sonra Erhan Tuncel tekrar salona alındı.

Bu arada, Yasin Hayal’in avukatı Fuat Turgut’un, duruşma sırasında, “Hrant Dink’in Türk düşmanı olduğunu” iddia eden bazı sözler söylediği belirtildi.

Bunun üzerine söz alan müdahil avukatlarının da yapılan savunmanın hakaret içermemesi gerektiğini belirterek, CMK’nın 252/F maddesi gereği avukat Turgut’un duruşma salonundan çıkartılmasını istedikleri, mahkeme başkanının da duruşma sırasında uyardığı avukat Fuat Turgut’u, duruşma salonundan çıkardığı öğrenildi.

‘Babamı ‘Türk düşmanı’ diyerek öldürdüler’
Duruşmada söz isteyen Delal Dink’in de mahkeme başkanından, sesini yükselttiği için özür diledikten sonra, “babasının yaşarken ‘Türk düşmanı’ denilerek öldürüldüğünü” söylediği kaydedildi.

Duruşmada, müdahil avukatlarının, tutuksuz sanıklardan Halis Egemen ve Yaşar Cihan’ın serbest kalmasının adli hata olduğunu belirterek, bu iki kişinin tutuklanmasını istedikleri belirtildi.

Tutuksuz sanıklar vareste tutuldu
Verilen aranın ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, çapraz sorguları tamamlanan tutuksuz sanıkların duruşmalardan vareste tutulması yönündeki talebi kabul ederek, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

O.S’nin yaşı 18’den küçük
Hastanede doğduğu için doğum kaydı bulunan O.S’nin yaşının tespitine ilişkin yeniden bir rapor hazırlanması yönündeki talebi reddeden mahkeme heyeti, O.S’nin cinayeti işlediği sırada 18 yaşından küçük olduğuna karar verdi.

Karar uyarınca duruşmaların basına kapalı yapılmasına devam edilecek.

Müdahil avukatlarının, tutuksuz sanıklardan Yaşar Cihan ve Halis Egemen’in tutuklanması yönündeki talebi de reddedildi.

Mahkeme heyeti, Erhan Tuncel’in üniversiteye devam ettiğine dair devam kaydını gösteren belgenin istenmesine karar vererek, sanıklardan Mustafa Öztürk’ün telefon görüşmelerinin yer aldığı belgeler ile Yasin Hayal’in fiziki takibine ilişkin belgelerin ilgili kurumlardan istenmesini hükme bağladı.

Mahkeme, avukatların, duruşmada yapılan ses ve görüntü kayıtlarının CD’lerinin kendilerine verilmesi yönündeki talebini de reddetti. Bazı müdahil avukatları da bu CD’lerin kendilerine verilmemesi durumunda bu görüntülü ses kayıt sisteminden vazgeçilerek, eski yönteme geri dönülüp duruşmanın görüldüğü anda tutanağa geçirilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından imha edildiği belirtilen bazı tutanaklara ait yedeklenen CD ve doküman varsa, bunların naip hakim tarafından incelenerek, bu davayla ilgili bölümlerinin tespit edilmesine karar verdi.

Mahkeme, Bilgi Üniversitesi, Agos Gazetesi ve Şişli Adliyesi önünde kaydedilen bazı görüntülü CD’lerin de naip hakim tarafından incelenerek tutanağa geçirilmesini kararlaştırdı.

‘Sapan’a suç duyurusu
Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edildiği iddiaları nedeniyle, Hrant Dink cinayetinden bugüne kadar gelen süreci anlattığı belirtilen “Sapan” adlı kitabı yazanlar hakkında suç duyurusunda bulunulmasına hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi.

Duruşma ifadesi alınamayan diğer sanıkların ve tarafların gösterecekleri tanıkların dinlenmesi için 28 Nisan’a ertelendi.

Duruşmayı izleyen Dink ailesi, adliyenin ön bahçesine getirilen minibüse binerek adliyeden ayrıldı.

Müdahil avukatı Çetin: Taleplerimiz reddedildi
Duruşma çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dink Ailesinin avukatı Fethiye Çetin, duruşmanın sesli ve görüntülü olarak kayda alındığını hatırlatarak, bu kayıtların çözülmüş hallerinin tutanak şeklinde kendilerine verildiğini kaydetti.

Çetin, geçen celse başka illerdeki bazı davaların bu dava ile birleştirilmesi konusundaki taleplerinin reddedildiğini hatırlatarak, bu karardan vazgeçilmesini istediklerini, ancak bunun yine reddedildiğini kaydetti.

Dava dosyasından Yasin Hayal’in fiziki takibe alındığının anlaşıldığını ve bu kayıtların dosyaya getirilmesini istediklerini belirten Çetin, bu taleplerinin kabul edildiğini söyledi.

Fethiye Çetin, Mustafa Öztürk’ün telefon kayıtlarının dosyaya getirilmesi konusundaki talepleri ile Erhan Tuncel’in okuluna devam durumu ve kaydını dondurmasıyla ilgili araştırma yapılması yönündeki taleplerinin de kabul edildiğini bildirdi.

Avukat Çetin, bir basın mensubunun, “tutuksuz sanıkların duruşmalardan var este tutulmasının davanın seyrine bir etkisi olup olmayacağı” yönündeki sorusuna da şu yanıtı verdi: “Eğer o sanıklarla ilgili yapılacak bir şey varsa, örneğin tanık ifadeleri ya da okunacak belgelerle ilgili, elbette… Çünkü henüz tanıklar dinlenmedi. Hatta bazı sanıklar dinlenmedi. Örneğin İrfan Özkan, Coşkun İğici, Erbil Susaman dinlenmedi. Bunlar son derece önemli sanıklar. Henüz bazı belgeler okunmadı. O nedenle de tüm sanıkların bir arada bulunması, en azından yargılama faaliyeti açısından son derece gerekli olduğu halde bu yerine getirilmedi.”

Basın mensuplarının “duruşmanın gergin geçip geçmediği” konusundaki soruları üzerine de Çetin, “Özellikle bir meslektaşımız duruşmaların ilk başladığı andan itibaren hep bir gerginlik yaratma tavrı içinde oldu. Bugün bu tavrı doruk noktasına ulaştı” diye cevap verdi.

“O.S’nin müdahil avukatlara yönelik küfür edip etmediğinin” sorulması üzerine de Çetin, bu durumu doğrulatmanın mümkün olmadığını kaydetti.

Basın mensuplarının “bu olayın kayıt altına alınıp alınmadığını” sormaları üzerine Fethiye Çetin, duruşmadaki görüntülü kayıt sisteminin konuşulduğunda bir düğmeye basılması haline kayıt aldığını, ancak kişinin yerinde otururken kendi kendine söylenmesi halinde bunun kayıtlara geçmediğini anlattı.

Çetin, “Kararların toplamından memnun musunuz?” sorusu üzerine de şu yanıtı verdi: “Hayır. Onu çok açıklıkla söyleyebilirim ki taleplerimizi karşılamıyor bu kararlar. Biz, bireysel iddia makamı olarak, katılanlar olarak, müdahiller olarak maddi gerçeklerin ortaya çıkarılması açısından bazı belgelerin mutlaka getirilmesi, bazı dosyaların da birleştirilmesi gerektiği kanısındayız. Bu taleplerimizin reddi en azından bu konudaki örgütlenmenin, suç örgütünün tümünü görmemizi engelliyor.”

İddianameden…
Hrant Dink’in Şişli’de öldürülmesine ilişkin soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet savcıları Selim Berna Altay ile Fikret Seçen tarafından hazırlanan iddianamede, sanıklardan Erhan Tuncel’in, “Hrant Dink’in öldürülmesine azmettirmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, “terör örgütünün yöneticisi olmak”, “patlayıcı madde imal etmek”, “patlayıcı madde atmak”, “mala zarar vermek” ve “6 kişinin yaralanmasına neden olmak” suçlarından da 22,5 ile 48 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Yasin Hayal’in “Hrant Dink’i öldürmeye azmettirmek” suçundan müebbet, “terör örgütünün yöneticisi olmak”, “Ferit Orhan Pamuk’u tehdit etmek” ve “ruhsatsız silah bulundurmak” suçlarından 18 ile 30 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması öngörülen iddianamede, O.S’nin de “Hrant Dink’i öldürmek” suçundan 18 yaşından küçük olduğu da dikkate alınarak 18 ile 24 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması, ayrıca “terör örgütüne üye olmak” ve “ruhsatsız silah taşımak” suçlarından 8,5 ile 18 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Sanıklardan Mustafa Öztürk, Tuncay Uzundal, Zeynel Abidin Yavuz, Ahmet İskender ve Ersin Yolcu’nun da “Hrant Dink’in öldürülmesi eylemine yardım etmek” ile “terör örgütüne üye olmak” suçlarından 22,5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenen iddianamede, Yaşar Cihan ve Halis Egemen hakkında da “terör örgütüne yardım etmek” suçundan 7,5 ile 15 yıl arasında hapis isteminde bulunuluyor.

İddianamede, Salih Hacısalihoğlu, Alper Esirgemez, İrfan Özkan, Osman Alpay, Erbil Susaman, Numan Şişman, Şenol Akduman ve Veysel Toprak’ın da “terör örgütüne yardım etmek”, “ruhsatsız silah taşımak” ve “suçluyu gizlemek” suçlarından 7,5 ile 16 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmaları talep ediliyor.

Sanıklardan Yasin Hayal’in eniştesi Coşkun İğci hakkında düzenlenen iddianamede de bu sanığın “Hrant Dink’in öldürülmesine yardım etmek” ve “terör örgütüne üye olmak” suçlarından 22,5 ile 35 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması istenmiş, dosya daha sonra ana dava ile birleştirilmişti.

ntvmsnbc.com‘dan alınmıştır.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Varlığı bir dert, yokluğu nafaka: Para

Nafaka şu sıralar ülkemizin gündeminde geniş bir şekilde yer ediniyor. Gelecek olan yeni düzenlemenin yeni …

X