Anasayfa / Haber & Güncel / İç Güvenlik Paketi 1: Yasalaşma Süreci

İç Güvenlik Paketi 1: Yasalaşma Süreci

Bir süredir hiç de demokratik olmayan bir yasama süreci izliyoruz. Yine bir torba yasa olarak hazırlanan ve TBMM komisyonlarında kabul edilmesinden itibaren giderek artan düzeyde tartışılmaya, protesto edilmeye devam eden İç Güvenlik Paketi‘nden bahsediyorum. Türkiye, bir taslağın yasalaşma sürecini ve ona eşlik eden akıl almaz bir şiddet ve inadı izliyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi, 18 saate varan çalışma süreleriyle, sabahın ilk saatlerine kadar yasayı görüşüyor. Bu uzun görüşme saatleri sık sık toplantı yeter sayısının olmadığı talepleri üzerine yoklama yapılmasına neden oluyor. İç Güvenlik Paketi’ni okurlarımıza bir yazı dizisi olarak aktaracağız. Temennimiz, uluslararası hukuk normlarına, insan haklarına ve demokratik ilkeler ile Anayasa’ya uygun düşmediği kanaatinde olduğumuz yasanın çıkmaması yönünde. Yazı dizimize, taslağın TBMM’ye getiriliş süreci ile başlıyoruz:

Nedir Bu İç Güvenlik Paketi?

Yasa tasarısı olarak komisyonlara sevk edilen metnin asıl ismi: Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı. İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlandı ve 132 maddeden oluşuyor. Ayrıca tasarıya ilişkin milletvekillerince sunulmuş teklifler de bulunuyor. Tasarı metnine buradan ulaşabilirsiniz.

Pek çok ayrıntılı hüküm içermekle birlikte İç Güvenlik Paketi ile özetle şunlar hayatımızda olacak:

 • Polisin yetkileri arttırılıyor. Arama işlemleri kolaylaştırılıyor. Polisin silah kullanma yetkisi oldukça tartışmalı biçimde arttırılıyor. Ayrıca müşteki, mağdur veya tanıkların ifadelerinin ikametgah veya işyerlerinde alınması sağlanacak. Ayrıca polise gözaltına alma yetkisi tanınıyor. Kolluk amirleri 24 saate kadar, toplumsal olaylarda ise 48 saate kadar savcı kararı olmaksızın gözaltı uygulayabilecek.
 • Hakim kararı olmadan telefon dinleme süresi arttırılarak 48 saate çıkarılıyor.
 • Havai fişek, sapan, demir bilye, taş, sopa, demir ve plastik çubuk, poşu gibi maddelerle toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak, 2,5 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasını gerektirecek.
 • Toplumsal olaylarda meydana gelen ve devlet tarafından karşılanan zararlar için sorumlularına rücu edilecek.
  İç Güvenlik Paketi 2
  HDP’li vekiller, poşu takarak tepkilerini gösteriyor.
 • Atkı, poşu, gaz maskesi takmak 3 yıl, terör örgütünün propagandasına dönüşmesi halinde yüzünü tamamen veya kısmen kapatma ise 3 yıldan 5 yıla kadar hapis gerektirecek. Ayrıca yüzü kapalı olarak toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak, tutuklama sebebi sayılacak.
 • Araç kiralayanların kimlik bilgileri kolluğa bildirilecek. Ayıca kiralık araçlara takip sistemi takılarak takip imkanı sağlanacak.
 • Vali ve kaymakam, suçun aydınlatılması veya faillerin bulunması amacıyla kolluğa emir verebilecek.
 • Bonzai de uyuşturucu maddelere ilişkin hükümler içeren TCK kapsamına alınacak.

Yasaya ilişkin ayrıntıları ilerleyen günlerde paylaşmaya devam edeceğiz.

TBMM Genel Kurulu

İç Güvenlik Paketi 3
Ağzına siyah bant takarak susma hakkını kullanan vekil.

İç Güvenlik Paketi Tasarısı bugüne kadar;

 • İçişleri Komsyonu,
 • Adalet Komisyonu,
 • Anayasa Komisyonu,
 • Avrupa Birliği Uyum Komisyonu,
 • İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu,
 • Milli Eğitim, Gençlik, Kültür ve Spor Komisyonu,
 • Milli Savunma Komisyonu,
 • Plan ve Bütçe Komisyonlarında değerlendirildikten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 19.02.2015 günü görüşülmeye başlandı. Görüşmeler ile birlikte Genel Kurul, yoğun tartışma, kavga ve protestolara sahne olmaya başladı.

İç Güvenlik Paketi, Meclis’te genellikle akşam saatlerinde görüşülmeye başlıyor gece geç saatlere, bazen de sabahın ilk saatlerine dek görüşülüyor. Milletvekilleri bunu “angarya yasaktır” diyerek protesto ediyor. Bu yazının hazırlandığı akşam itibariyle TBMM, saat 02:39’a dek altı saatlik çalışma yaparak 33 maddeyi kabul etmişti.

Yasama organımız olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çalıştırılma biçimi, çok sert kavga ve tartışmalara sahne olması gibi yönlerden eleştirilmeye devam ediyor.

İç Güvenlik Paketi 5
Milletvekilleri, Meclis’in geç saatlere kadar çalışmasını Anayasa hükmünü göstererek protesto ediyor.

TBMM Dışında Tepkiler

Tasarıya ilişkin tepkiler yalnızca Meclis Genel Kurulu ile sınırlı değil. Tasarının komisyonlarda görüşülmeye başlanmasından itibaren sokaklarda çeşitli protesto gösterileri yapıldı. Türkiye Barolar Birliği yasaya ilişkin fikrini ilk açıklayanlardan oldu. Pek çok Baro da yasayı desteklemediklerini ve yasaya ilişkin çekincelerini açıkladı [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] . Binlerce avukat, cübbeleriyle Meclis’e yürüdü. İzmir Adliyesi’nde hukuk nöbeti tutuldu. Pek çok sivil toplum kuruluşu Meclis önünde protesto gösterisi yaptı.

Yarın: Tasarının kabul edilen maddeleri

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Anayasa Mahkemesi 6552 sayılı Torba Yasanın Bazı Hükümlerini İptal Etti

Geçtiğimiz Eylül ayında 6552 kanun numarasıyla kabul edilen torba yasa hakkında Anayasa Mahkemesi’ne yapılan 120 milletvekili tarafından …

X