Anasayfa / Haber & Güncel / İzinsiz Gönderilen SMS, Eposta ve Aramalara Karşı Şikayet Yolu

İzinsiz Gönderilen SMS, Eposta ve Aramalara Karşı Şikayet Yolu

Uzunca bir süredir tüketicilerin yoğun şikayetleriyle karşılaşan izinsiz gönderilen SMS, e-posta ve sesli aramalara ilişkin olarak çıkarılan 6563 sayılı kanunun ardından, geçtiğimiz günlerde ilgili yönetmelik de Resmi Gazete’de yayımlandı. Yasal düzenlemelere göre, istisnalar hariç olmak üzere ilgilisinin rızası alınmadan ticari elektronik ileti gönderimi yasaklanarak belli müeyyidelere bağlandı. Buna rağmen tüketiciler, halen ileti almaya devam ettiklerini belirtmekteler. Bu durumlara karşı şikayet yolu, yönetmelik ile belirlenmiş durumda. Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da, oluşturduğu web sayfası üzerinden şikayetleri kabul etmekte.

İzinsiz iletiler veya aramalar için şikayetçi olabileceğiniz web sayfası şurada: Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi

Yönetmelik gereği T.C. kimlik no, doğum yılı, cep telefonu numarası bilgilerinin girilmesiyle yapılacak telefon doğrulamasının ardından açılacak ekrandan izinsiz SMS, e-posta veya sesli arama konusunda şikayette bulunulabiliyor. Önceki şikayetleri de aynı ekrandan takip etmek mümkün.

En pratik yöntem bu olmakla birlikte E-Devlet kapısı üzerinden veya şikayetçinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne dilekçe vermek suretiyle de şikayetçi olmak mümkün.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.
X