Anasayfa / Haber & Güncel / Tanık Hukuk Topluluğu’dan Farazi Dava Yarışması

Tanık Hukuk Topluluğu’dan Farazi Dava Yarışması

Hukuk Fakültesi öğrencilerinden oluşan ulusal bir topluluk olan Tanık Hukuk Topluluğu bu yıl Türkiye geneli bir Farazi Dava Yarışması organize ediyor. Üç senedir çıkardığı ve 20’den fazla üniversitede dağıtılan Tanık Dergisi ile sivil toplum alanına adım atan hukuk fakültesi öğrencileri geçen yıl derginin etrafında bir topluluk olarak birçok başarılı organizasyon gerçekleştirdiler.

Tanık Hukuk Topluluğu geçen yıl Yeni Anayasa sürecine katkı sağlamak amacıyla saygın ve tanınmış akademisyenlerin katılımıyla bir Anayasa Toplantısı, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve eski Meclis Başkanı Köksal Toptan gibi tanınmış isimlerin katılımıyla 4 hafta süren bir liderlik eğitimi gibi medyada yer alan başarılı organizayonlara imza attı.

Tanık Dergisi Danışma Kurulu’na kattığı değerli isimler ve yaptığı çalışmalar ile kurulduğu günden itibaren giderek büyüyen ve kendisini geliştiren Tanık Hukuk Topluluğu bu sene de oldukça iddialı projelere sahip. Bunlardan bir tanesi de Ulusal Farazi Dava Yarışması. Lisans düzeyinde ağır bir süreç olan hukuk eğitiminde teoriğin pratiğe aktarımı hususunda ciddi sıkıntılar mevcuttur ve bu durum öğrenilen bilgilerin ilerleyen süreçte unutulmasına yol açmaktadır.

Hukuk eğitiminin lisans düzeyinde meydana gelen bu ihtiyacı gidermek için Ulusal Farazi Dava Yarışması’nı organize eden Tanık Hukuk Topluluğu, bu yarışma ile hukuk fakültesi öğrencilerine teorik bilgilerini pratiğe dönüştürmek ve mezun olmadan önce seçkin bir hakem heyeti önünde kaliteli hukuk öğrencileriyle yarışabilme imkanını sunmaktadır.

Farazi olaylar, kurallar ve diğer ayrıntıların resmi siteleri olan www.tanikhukuk.com adresinden duyurulduğu Farazi Dava Yarışması 2013’e son başvuru tarihi 30 Kasım 2012 olarak belirlendi. İki aşamadan meydana gelen yarışmanın ilk aşaması internet üzerinde yayınlanan farazi olaylara ilişkin dilekçelerin yazılması ve bunların 24 Aralık 2012 tarihine kadar Tanık Hukuk Topluluğu Farazi Dava Yarışması Yürütme Kurulu’na ulaştırılmasından meydana geliyor.

İkinci aşama ise dilekçelerin incelenmesi sonucu finale kalan grupların 25-26 Mart tarihlerinde İstanbul Fatih Üniversitesi Ahmet Cevdet Paşa Duruşma Salonu’nda sözlü olarak seçkin bir hakem heyeti karşısında yarışması ile son bulacak. Farklı üniversitelerden hukuk fakültesi öğrencileriyle tanışma imkanı da sağlayacak olan Farazi Dava Yarışması hukuk fakültesi öğrencileri için mezun olmadan önce kendilerini sınayabilecekleri büyük bir fırsat.

Ceza ve Özel Hukuk olarak iki başlıkta düzenlenecek olan yarışmanın ödülleri ise şu şekilde: ceza ve özel hukuk alanlarının her ikisinde ayrı ayrı; en iyi takıma 3000 TL, en iyi konuşmacıya TABLET ve en iyi dilekçe grup üyelerine KOL SAATİ.

Detaylı bilgi için yarisma.tanikhukuk.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Twitter hesabı: @tanikhukuk

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.
X