Anasayfa / Haber & Güncel / Tüketici Mahkemelerinden Tüketici Lehine Kararlar

Tüketici Mahkemelerinden Tüketici Lehine Kararlar

Yedi yıl önce kurulan ‘tüketici mahkemeleri’nin aldığı kararlar üreticileri daha titiz olmaya zorlarken, tüketicilere de mağdur oldukları pek çok konuda hak arama cesareti aşılıyor. Bunun en son örneği, alışveriş merkezinin otoparkında araçları soyulan Yay kardeşlere tazminat ödenmesi kararını Yargıtay’ın da onaması oldu. Tüketici mahkemelerinin kararlarından örnekler:

Otoparkta soygun:
Gökay Yay ile Kubilay Yay, 7 Şubat 2003’te Büyükçekmece’de arabalarını alışveriş merkezinin otoparkına bıraktı. Döndüklerinde arka cam kırılmış, bagajdaki eşya çalınmıştı. Dava açtılar. İstanbul 5. Tüketici Mahkemesi, kontrolleri yeterince yapmayan alışveriş merkezi ve güvenlik firmasını suçlu bularak, zarar karşılığı olan 3 bin 885 YTL’yi ödemelerine karar verdi. Yargıtay kararı onadı.

Değiştirilen ürüne yeni garanti:
2005 yılında arızalanan cep telefonunu değiştiren Ümit Yılmaz, yeni telefona garanti uygulamak istemeyen firmayla sorununu mahkemeye taşıdı. Mahkeme firmayı haksız bularak, garanti süresinin ürünün değiştirildiği tarihten itibaren yeniden başlaması gerektiğine hükmetti.

Mağazada düşmenin sorumlusu kim?:
Emekli öğretmen İlbilge Kızılsümer, 2003’te İstanbul’da bir mağazada dolaşırken merdivenden kayıp ayağını kırdı. Kızılsümer, işyeri merdivenlerin bitimine uyarı koymak, zeminin kaymaması için örtü sermek gibi önlemleri almadığı için 25 bin YTL`lik tazminat davası açtı. İstanbul 5. Tüketici Mahkemesi geçen yıl davacıya  toplam 6 bin 800 YTL’nin yasal faiziyle ödenmesine hükmetti.

Saçı kötü kesen kuaföre ceza:
Sivaslı makine mühendisi Solmaz Gülmez, 2006’da ilk kez saçını kestirmek için gittiği kuaföre istediği modeli anlattı. Ancak saçının istemediği bir modelde kesilmesi üzerine mutsuz oldu. Saçına kaynak yaptırıp ücretini kuaförden isteyen ancak reddedilen Gülmez, tazminat davası açarken kesilen saçının fotoğraflarını delil olarak gösterdi. Mahkeme, kuaförün 633 YTL maddi, 500 YTL de manevi tazminatı faiziyle ödemesine karar verdi. Gülmez, mücadelesiyle Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın ‘Bilinçli Tüketici Ödülü’nü de aldı.

Otel kötü çıkınca acenteye ödetti:
Yurdagül Ağca, geçen yaz bir turizm acentesinin internet sitesinde beğendiği Kaş’taki bir otele iki arkadaşıyla birlikte tatile gitti. Tatil için acenteye 812 YTL ödeyen Ağca, gittiğinde bambaşka bir manzarayla karşılaştı. Ağca’nın  şikâyeti üzerine, ‘üç yıldızlı’ denilen otelin Kültür Bakanlığı’ndan belgeli olmadığı, kayıtlardakinden farklı kişilerce işletildiği, mutfağının kirli olduğu ve ‘her şey dahil’ sisteminin tam uygulanmadığı anlaşıldı. Dava açan Ağca, masraflarla birlikte 1442 YTL’nin iadesini istedi. İstanbul 5. Tüketici Mahkemesi, Temmuz 2008’de turizm acentesini Ağca’ya 1189 YTL  ödemeye mahkûm etti.

‘Kuş sesli’ cipin parasını aldı:
Antalyalı Ayşe Fatma Berberoğlu, 29 Mart 2005’te 63 bin YTL’ye bir cip aldı. Rampada motorundan ‘kuş sesine benzer’ sesler çıkan cipini defalarca servise götürdü ancak sorun bulunamadı. Berberoğlu aracı değiştirmeyi reddeden firmaya Antalya Tüketici Mahkemesi’nde dava açtı. Bilirkişi raporunda, sesin motor ve bağlı aksamındaki arızadan kaynaklandığını anlaşıldı ve araç ‘gizli ayıplı‘ sayıldı. Mahkeme, cipin iade edilip bedelinin  faiziyle ödenmesine hükmetti.

Kaynak: Radikal.com.tr

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Varlığı bir dert, yokluğu nafaka: Para

Nafaka şu sıralar ülkemizin gündeminde geniş bir şekilde yer ediniyor. Gelecek olan yeni düzenlemenin yeni …

X