Anasayfa / Haber & Güncel / “Uyarı Ateşi”ne 25 Yıl İstendi

“Uyarı Ateşi”ne 25 Yıl İstendi

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde “dur” ihtarına uymadığı için açılan uyarı ateşi sonucu, Baran Tursun’un hayatını kaybetmesinin ardından tutuklanan polis memuru O.A. hakkında “olası kasıtla adam öldürme” iddiasıyla dava açıldı.

Cumhuriyet Savcısı Cengiz Bardak, Baran Tursun’un hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olayla ilgili soruşturmasını tamamlayarak, iddianameyi hazırladı ve Karşıyaka 1. Ağır Ceza Mahkemesine sundu.

İddianamede polis memuru O.A’nın, “olası kasıtla adam öldürme” suçundan yargılanması talep edildi. O.A’nın 14 Ocakta hakim karşısına çıkacağı öğrenildi.

KURŞUNUN KRİMİNAL İNCELEMESİ
Başına kurşun isabet etmesiyle yaşamını yitiren Baran Tursun’un ölümüne neden olan kurşun, İzmir Kriminal Polis Laboratuvarında incelenerek, ekspertiz raporu hazırlandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları Dairesi Başkanlığına bağlı İzmir Kriminal Polis Laboratuvarında, polisin açtığı uyarı ateşi sonucu ölen Baran Tursun’un başındaki kurşun incelendi. Uzman polislerin yaptığı incelemenin ardından hazırlanan ekspertiz raporunda, Tursun’un başına giren parçalanmış bir kurşun parçası bulunduğu, kurşunun hiçbir yere
çarpmadan insan başına girdiğinde parçalanamayacağı bildirildi.

Kurşunun cam ve koltuk gibi materyallere çarpması sonucu da parçalanamayacağının belirtildiği raporda, yola veya aracın metal bir aksamına çarparak parçalandıktan sonra Tursun’un başına isabet ettiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

İzmir Kriminal Polis Laboratuvarı tarafından hazırlanan ekspertiz raporunun, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen idari soruşturma dosyasına ve İzmir Adliyesinde görülen dava dosyasına konulacağı öğrenildi.

Karşıyaka ilçesi Bayraklı semtinde 24 Kasım 2007 tarihinde polis ekiplerinin “dur” ihtarına uymadığı için kovaladıkları Baran Tursun yönetimindeki 35 AL 9207 plakalı araç, ağaçlara ve elektrik direğine çarpmıştı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan ve başının arka kısmında kurşun yarası tespit edilen Tursun, bir süre yaşam destek ünitesine bağlı tutulduktan sonra hayatını kaybetmişti.

Kovalamaca sırasında uyarı ateşi açtıkları iddiasıyla gözaltına alınan polis memurlarından O.A. çıkarıldığı mahkemece tutuklanmıştı.

Kaynak: www.ntvmsnbc.com

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Yine Yeni Yeniden

Geçtiğimiz hafta sonu üniversiteye giriş sınavları tamamlandı. Milyonlarca öğrenci hedeflerini tutturabilmek için sıralarda ter döktü. …

X