Anasayfa / Haber & Güncel / Yargı Reformu İçin Düğmeye Basıldı

Yargı Reformu İçin Düğmeye Basıldı

Yıllardır sözü edilen ‘yargı reformu’ için düğmeye basıldı. Adalet Bakanlığı, bir Yargı Reformu Stratejisi Taslağı hazırladı. Taslakta adalet sistemine ilişkin olarak önemli radikal değişiklikler öngörülüyor. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, taslağı, AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn’e de verdi. Bakanlığın sitesinde basın için bir ‘Bilgi Notu’ ile birlikte taslak met ni yayımlandı. Taslak ile adalet sistemimize ilişkin olarak öngörülen bazı değişiklikler şöyle:

Uyuşmazlıkların hızlı basit ve az giderle çözümlenmesi için alternatif uyuşmazlık çözüm yolları devreye sokulacak.

Kişisel verilerin korunması ilkesi gözetilerek tüm yargı kararlarının yayımlanmak suretiyle kamuoyuna açık olması doğrultusunda yasal düzenleme yapılacak.

Hakim savcı ve diğer adalet personelinin uyması gereken davranış ve etik kuralları belirleyen yasal düzenlemeler yapılacak.

Anayasa Mahkemesi başkan ve üyeleri dahil tüm yüksek yargı başkan ve üyeleri için disiplin soruşturması açılabilecek.

Adalet Bakanı ve müsteşarın Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndaki üyelikleri devam edecek. Ancak Danıştay ve Yargıtay dışında ilk derece mahkemeleri ve kurulması planlanan istinaf mahkemelerinden de kurula üye alınacak.

Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) ile sık sık karşı karşıya gelen Adalet Bakanlığı, hakim ve savcıları “Hakimler ve Savcılar Birliği” adıyla yeni bir oluşum altında biraraya getirecek.

HSYK kararları gizli olmaktan çıkarılarak kamuoyuna açılacak ve kararlara itiraz yolu mümkün olacak.

Askeri mahkemelere ilişkin düzenlemeler de var

Askeri mahkemelerin askeri hizmet alanı dışına çıkarılması sağlanarak ilgililerin rahatça duruşmaları izleyebilecekleri mekanlar düzenlenecek.

Askeri mahkemelerin görev alanları yeniden belirlenecek. Sivillerin bu mahkemelerde yargılanmasını önleyecek çalışmalar yapılacak. Sivil kişilerin askeri ceza kanunu kapsamına giren suçlardan dolayı yargılanmaları sivil mahkemelerde yapılacak.

Askeri mahkemelerin sadece hakim üyelerden oluşturulması sağlanacak. Halen yargılanan sanığın rütbesine göre subay üye bulunan bu mahkemelerde bu üyelerin görev yapmasının önüne geçilecek.

Basın ve halka ilişkiler müşavirliğinin internet sitesindeki bilgi notuna göre, taslak, 20-24 Maysı tarihleri arasında taslak, Antalya’da yapılacak bir toplantıda Adalet Bakanı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili ve üyeleri, Bakanlık yöneticileri, Cumhuriyet başsavcıları ile  adli ve idari yargı adalet komisyonlarının başkanlarının katılımıyla  tartışılacak. Bundan sonra da ilgili kuruluşlara gönderilerek görüş alınacak. Tüm bunlar neticesinde taslağın, 2008 yılı sonunda uygulamaya konması planlanmakta.

Taslağa erişmek için adres: http://www.basin.adalet.gov.tr/bnot/2008bnot/Yargı%20Reformu%20Stratejisi%20Taslağı.pdf

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.
X