Anasayfa / Haber & Güncel / Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Basın Açıklaması

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan Basın Açıklaması

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, AKP’ye açılan kapatma davası ile ilgili yapılan eleştirilere ilişkin olarak bir basın bildirisi yayınladı. Basın bildirisi, 2 Nisan günü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın internet sitesinde yayınlandı. Yazılı açıklamada, son zamanlarda eleştiri sınırını aşan, hatta kamu görevlisine hakaret ve tehdit niteliğindeki söz ve yazılarla ilgili olarak gerekli yasal müracaatların yapılacağı belirtildi. Başsavcılığın yayınladığı açıklama metni şöyle:

02/04/2008

BASIN BİLDİRİSİ

Anayasa ve Siyasi Partiler Yasası’nın verdiği yetki ve görev çerçevesinde Başsavcılığımız tarafından Anayasa Mahkemesi’nde açılan siyasi partilerin kapatılması davaları ile ilgili olarak bu güne kadar yargı sürecini etkilememek amacıyla hiçbir açıklama ve beyanda bulunulmamıştır. Yargılama süresince de bu hususa özen gösterilecektir.

Bu bağlamda bazı yazılı ve görsel basında yukarıda açıklanan davaların içeriğini daraltan veya genişleten bir biçimde Cumhuriyet Başsavcılığımıza izafeten yapılan haberler ile bu haberlere dayalı yorumlar Başsavcılığımızca kabul görmemektedir.

Siyasi Partiler hakkında açılan kapatma davaları nedeniyle eleştiri sınırı dışında kalan, kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret ve tehdit içeren veya yargılama sürecini etkileme niteliğinde bulunan söz ve yazılar ile ilgili olarak adli yargı mercilerince gerekli yasal işlemlerin yapılacağı ise muhakkaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

YARGITAY
CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI
Basın Bürosu 

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Yine Yeni Yeniden

Geçtiğimiz hafta sonu üniversiteye giriş sınavları tamamlandı. Milyonlarca öğrenci hedeflerini tutturabilmek için sıralarda ter döktü. …

X