Anasayfa / Haber & Güncel / Yargıtay: Kriz Döneminde Kira Arttırılamaz

Yargıtay: Kriz Döneminde Kira Arttırılamaz

Yargıtay’dan kiracıları sevindirecek bir karar: Kriz döneminde kira zammı olmaz! Karar, kiracının yaptığı temyiz başvurusu üzerine Yargıtay tarafından verildi. Buna göre Yargıtay, kararında, kriz dönemlerinde kira artışı yapılamayacağını belirtti. Ntvmsnbc.com’da yer alan haber şöyle:

Bir kiracı ev sahibinin kira bedelinde yaptığı zam üzerine Ankara 6.Sulh Mahkemesi’ne başvurmuş, mahkeme kiracıyı haksız bulmuştu.

Mahkeme kararı üzerine kiracı yargıtaya gitti. Yargıtay ise ekonomik kriz dönemini dikkate alarak kiracıları sevindirecek bir karara imza attı.

Karara göre, artık ev sahipleri kira bedellerine kriz dönemlerinde zam yapamayacak. Kararda ayrıca, kiraların düştüğü dönemde kiranın enflasyon oranında artırılamayacağı da belirtildi.

Tüketiciler Derneği Başkanı Engin Başaran “Bu karar hem tükeciler için önemli bir emsaldir, hem de bütün mal ve hizmet sunucular için önemli bir emsaldır. Anlasınlarki tükecinin cebinde para yok. Dolasıyıla indirime gitmeliler.” diyor.

Yargıtay’ın kararı kiracıları memnun ederken, evsahipleri ise temkinli.

Yargıtay’ın bu kararından sonra kirasına zam yapılan kiracı, kirası düşük konut ya da işyerlerini emsal göstererek indirim talebinde bulunabilecek.

Kaynak: Ntvmsnbc.com

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Davanın Açılmasına Sebebiyet Vermeme Halinde Yargılama Giderlerinden Sorumluluk [HGK Kararı]

Özet: Davanın konusuz kalması halinde mahkemenin yargılamaya devam ederek dava açıldığı zaman hangi tarafın haksız olduğunu …

X