Anasayfa / Haber & Güncel / Yılın Hukukçusu Ödülü Rıza Türmen’in

Yılın Hukukçusu Ödülü Rıza Türmen’in

Türkiye Barolar Birliği, 31.10.2008 günü resmi sitesinde yer verdiği duyuru ile, yılın hukukçusu ödülünü Türkiye’nin AİHM eski yargıcı Rıza Türmen’e vereceğini açıkladı. Ödül, 2009 Mayıs’ında yapılacak bir tören ile Türmen’e verilecek. Barolar Birliği’nin sitesindeki duyuru şöyle:

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ’NDEN RIZA TÜRMEN’E ÖDÜL

TÜRMEN YILIN HUKUKÇUSU SEÇİLDİ

31.10.2008

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu ,  25 Temmuz 1995 günü laiklikten ve hukuk devletinden taviz vermeyen tavrı nedeniyle uğradığı suikast sonucu öldürülen Gümüşhane Barosu Başkanı Av. Ali Günday’ın anısını yaşatmak üzere düzenlenen “TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ALİ GÜNDAY YILIN HUKUKÇUSU ÖDÜLÜ” nü  bu yıl, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Eski Üyesi Rıza Türmen’e verilmesine karar verdi.

Kararın gerekçesinde, Rıza Türmen’in; “Engin hukuk bilgisi ile ülkemizi uluslararası alanda çok uzun süre başarıyla temsil ettiği, görevini yerine getirirken kişisel beklentilerinin, hükümetlerin veya görevli bulunduğu kuruluşların arzularının, politik hesaplarının gerçekleşmesine değil daima hukukun belirleyici olmasına özen gösterdiği için ödüle layık görüldüğü” belirtildi.

“TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ALİ GÜNDAY YILIN HUKUKÇUSU ÖDÜLÜ”,  hukuk alanında hizmet etmiş, bilimsel çalışmalarda bulunmuş kimselere veriliyor.

Rıza Türmen’e ödülü, 2009 Mayıs ayında yapılacak TBB Olağan Genel Kurulu’nda düzenlenecek bir törenle sunulacak.

TBB  BASIN BÜROSU


Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.
X