Anasayfa / Mevzuat / İntibak Yasası Kabul Edildi

İntibak Yasası Kabul Edildi

Halk arasında intibak yasası olarak bilinen ve 2000 yılı öncesi emekli aylıklarındaki farklılıkları gidermeyi öngören yasa tasarısı, dün gece (01.03.2012) TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Kanun, yürürlüğe girmesinden sonra emekliler ile malulluk ve ölüm aylığı alan kişiler de yeni düzenlemeden etkilenecek. Ancak yasanın emekli aylıklarının intibakı yönünden yürürlüğe girişi için 2013 yılı Ocak ayı öngörülüyor.

Yasa, 2000 yılı sonrası için gösterge esaslı sistemden, gelişmeye dayalı sistem esasına geçilmesi nedeniyle, gelişme hızından paylarını alamayan tüm emekli, malulluk ve ölüm aylığı alanları kapsamına alacak. Buna göre, 2000 yılından önce emekli olmuş yahut malulluk yahut ölüm aylığı bağlanmış kişiler için, gelişme hızı esasına bağlı olarak yeniden hesaplama yapılacak.

Yasa ile 01.04.2002 ile 30.06.2002 arasında yürürlükte bulunan gelir basamakları esasına dayalı sisteme göre aylık bağlananlar için de yeniden hesaplama yapılarak, bu dönemde emekli aylığı bağlanmış kişilerin de yaşadığı olumsuzluklar giderilecek.

Ayrıca ilaçta alınan katkı payının alt sınırı olan %10’un, %1’e indirilmesi de öngörülüyor. Buna göre, vücut dışı protezler ile ortez ve ayakta tedavi sağlayan ilaçlarda alınacak katkı payı %1’e indirilebilecek. Ancak bunun için SGK’nın teklifi ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’nın kabulü gerekiyor.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.
X