Anasayfa / UYAP / Windows Kullanmadan UYAP Portal’a Giriş Rehberi

Windows Kullanmadan UYAP Portal’a Giriş Rehberi

UYAP Avukat Portal’la İlgili Bilmeniz Gereken 5 Şey başlıklı yazımızda Windows dışında bir bilgisayarınız varsa, UYAP Avukat Portal’a giriş yapmayı unutun demiştik. Mehmet Ali Köksal, yazıya yaptığı yorum ile UYAP Avukat Portal’a Windows dışında Mac OS ve Linux sistemlerinden mobil imza ile giriş yapılabildiği bilgisini hatırlatmış ve UYAP İcra Programı’nın Linux ortamında çalışabildiğini, esasen tek sorunun Editör Programı olduğunu hatırlatmıştı. Bu yazıda Windows dışında kalan sistemler (Mac OS, Linux) ile iPhone, iPad ve Android cihazlarıyla UYAP’a girişi anlatmak istedik. UYAP Portal’a Windows dışında giriş için kullanılabilecek bir yol var: Mobil imza! 2010 yılı Ağustos ayından bu yana UYAP’a girişte mobil imza kullanılabiliyor. Bu da portala girişte Windows tekelinin kırılmasını sağlıyor. 

Mobil İmza Nedir?

Mobil imza (m-imza), ıslak imza ile aynı hukuki sonuçları doğuran elektronik imzanın eşdeğeridir. Elektronik imzadan farkı ise, işin teknik boyutunda kendini göstermekte, imzalama işlemi GSM operatörü vasıtasıyla ve teknik olarak SIM kartın kullanılmasıyla yapılabilmektedir. M-imzanın kullanılabilmesi için doğal olarak, GSM operatörünün kapsama alanı içerisinde olmak gerekiyor.

Nasıl Alınır?

Mevcut tüm GSM operatörleri müşterilerine mobil imza uygulaması sunuyor. Turkcell, öncelikle internet bankacılığı kanalı ile ön başvuru yapılmasını istiyor. Ön başvurunun ardından Turkcell bayiinden yapılan asıl başvuru üzerine müşteri hizmetleri temsilcisi aboneyle irtibata geçerek m-imza aktivasyonunu sağlıyor. Vodafone, ön başvuruyu müşteri hizmetlerinden kabul ederken; Avea, herhangi bir ön başvuru olmaksızın başvuruyu kabul ediyor ve kullanıcıya ayrı bir SIM kart veriyor.

Nasıl Kullanılır?

Mobil imza, GSM operatörü tarafından aktive edilmesinden sonra, bankacılık, e-devlet gibi kamu hizmetleri gibi uygulamaların yanı sıra UYAP’a giriş amaçlı olarak kullanılabilir hale geliyor. Mobil imza ile Avukat Portal’a elektronik imzada olduğu gibi yine https://avukat.uyap.gov.tr/avukatportal adresinden erişim sağlanıyor. Yalnızca, portala giriş esnasında üst kısımdan bu kez e-imza yerine m-imza seçiliyor. Cep telefonu numarası ve T.C. kimlik numarası alanları doldurulduktan sonra sisteme giriş butonuyla imzalama işleminin tamamlanmasının ardından sonra SIM kart kullanıcıyı gerekli yerlere yönlendiriyor.. Tanılmanmış m-imza şifresi girildikten sonra artık portal, e-imza ile giriş yapılmış halinden farksız olarak karşımıza geliyor:

Mobil imza kullanımı için de Java yüklemesinin gerektiğini hatırlatalım.

Mobil İmza Hangi Platformlarda Kullanılabiliyor?

Mobil imzanızı almanızın ardından m-imza ile UYAP Portal’a

  • Windows da dahil olmak üzere
  • Mac OS,
  • Linux ve
  • iOS tabanlı iPad ve iPhone,
  • Android tabanlı telefon ile tabletlerinizden

erişebilir hale geliyorsunuz. Ancak, burada önemli ve son bir nokta olarak, UYAP Döküman Editörünün güncel versiyonunda mobil imza kullanılması mümkün ise de, Editörün yalnızca Windows ortamında çalışabildiğini de ekleyelim.

Yazar: Av. Aydoğan TAN

Av. Aydoğan TAN
Avukat, Arabulucu. Hukuk Sokağı ve Emsal.co kurucusu.

Ayrıca bknz.

Baro Pulu Artık Elektronik Ortamda Ödenebiliyor

UYAP Avukat Portal’da son yapılan yenilikler ile avukatların vekil olmadıkları dosyalara vekaletname ibraz etmek üzere …

X